Duyurular

Ek Yerleştirme Kesin Kayıt İşlemleri Tamamlandı! (16.10.2017)


Ek Yerleştirme Sonuçları Açıklandı! Sonuçları Görmek İçin Tıklayınız. (11.08.2017)YÖS 2018 takvimi ve güncel içerikler ilerleyen günlerde bu sayfada paylaşılacaktır.

GENEL BİLGİAtatürk Üniversitesi yurt dışından ya da Yabancı Uyruklu Öğrenci Seçme Sınavı (ATAYÖS), Atatürk Üniversitesi ile sınavı kabul eden diğer Türk üniversitelerinde lisans ya da ön lisans düzeyinde öğrenim görmek isteyen yurtdışından yada yabancı uyruklu öğrencilerin girecekleri ve sonuçlarını başvuru için kullanabilecekleri bir sınavdır.

 • Sınav, Atatürk Üniversitesi tarafından 4 Haziran 2017 tarihinde
 • Türkçe, İngilizce ve Rusça yapılacaktır.
 • Sınavın geçerlilik süresi 1 (bir) yıldır.
  İŞLEM BAŞLANGIÇ TARİHİ BİTİŞ TARİHİ
  Sınav Müracaatları 21 Şubat 2017 16 Nisan 2017
  Sınav 4 Haziran 2017 Pazar Günü 14.00 (TR Saati İle)
  Sınav Sonuçlarının İlanı 14 Haziran 2017
  Program İçin Tercih Alımı 19 Haziran 2017 25 Haziran 2017
  Yerleştirme Sonuçları 30 Haziran 2017
  Kesin Kayıtlar 24 Temmuz 2017 28 Temmuz 2017
  Ek Yerleştirme Tercih Alımları 31 Temmuz 2017 06 Ağustos 2017
  Ek Yerleştirme Sonuç İlanı 8 Ağustos 2017 11 Ağustos 2017
  Ek Yerleştirme Kesin Kayıtlar 11 Eylül 2017 15 Eylül 2017

  Gelen Öğrenciler İçin Genel Bilgiler

  BAŞVURU KOŞULLARI  Yurtiçinden ve yurtdışından sınava başvurular, http://yosbasvuru.atauni.edu.tr/ adresinden yapılacaktır. Başvuru süresi içinde yapılmayan başvurular kabul edilmeyecektir.


  ATAYÖS sınav sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonrasında bir programa kayıt olmak için aşağıda verilen koşullara sahip olunması zorunludur. Kayıt sırasında belgelerini sunamayan adayların üniversiteye kayıtları kesinlikle yapılmaz.  Başvuracak Adaylar:

  a) Lise son sınıfta olmaları ya da mezun durumda bulunmaları koşuluyla;

  1) Yabancı uyruklu olanların,

  2) Doğumla Türk vatandaşı olup da İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izni alanlar ve bunların Türk vatandaşlığından çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocuklarının Türk Vatandaşlığı Kanunu uyarınca aldığı Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olduklarını belgeleyenlerin, (5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 7. Maddesinde “(1) Türkiye içinde veya dışında Türk vatandaşı ana veya babadan evlilik birliği içinde doğan çocuk Türk vatandaşıdır.” Hükmü bulunmakta olup, yurt dışından kabul kontenjanlarına başvuracak adayların Türk Vatandaşlığı Kanunu’nu incelemelerinde yarar bulunmaktadır.)

  3) Yabancı uyruklu iken sonradan kazanılan vatandaşlık ile TC vatandaşlığına geçenlerin / bu durumdaki çift uyrukluların

  *4.a) 01/02/2013 tarihinden önce yurtdışında ortaöğretime devam eden TC uyruklu öğrencilerden ise ortaöğretiminin (lise) son üç yılını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanların (ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki MEB nezdinde açılmış olan Türk okullarında tamamlayanlar dahil) yurt dışından öğrenci kabul kontenjanlarına başvuru yapabileceğine”

  4.b) 01/02/2013 tarihinden sonra yurt dışında ortaöğretime başlayan adayların yurt dışından kabul kontenjanlarına ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanların (ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki MEB nezdinde açılmış olan Türk okullarında tamamlayanlar dahil) başvuru yapabilmelerine,
  5) KKTC uyruklu olup; KKTC’de ikamet eden ve KKTC’de ortaöğrenimini (lise) tamamlayan GCEAL sınav sonuçlarına sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan veya sahip olacakların, başvuruları kabul edilir,

  b) Adaylardan;

  1) T.C. uyruklu olup ortaöğreniminin (lise) tamamını Türkiye’de veya KKTC’de tamamlayanların,

  2) K.K.T.C. uyruklu olanların (ortaöğreniminin tamamını (lise) K.K.T.C liselerinde bitirip GCE AL sonucuna sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan veya sahip olacaklar hariç),

  *3) a maddesinin 2 numaralı bendinde tanımlanan doğumla ilk uyruğu T.C. olan çift uyrukluların, (a maddesinin 4 numaralı bendindeki şartları sağlayanlar hariç)

  4) Uyruğundan birisi K.K.T.C. olan çift uyrukluların (ortaöğreniminin (lise) tamamını KKTC liselerinde bitirip GCE AL sonucuna sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan veya sahip olacaklar hariç),

  5) Türkiye’deki büyükelçilikler bünyesinde bulunan okullar ile Türkiye’de bulunan yabancı liselerde öğrenimlerini gören T.C uyruklu olan veya a maddesinin 2 numaralı bendinde tanımlanan doğumla ilk uyruğu T.C olan çift uyrukluların başvuruları kabul edilmez.

  * Doğuştan çifte vatandaş olanların ortaöğretimini Türkiye’de tamamlayanların başvuruları kabul edilmez.

  **Yurtdışında ikamet eden ama ortaöğretimini uzaktan Türkiye’de okuyup Türkiye ortaöğretim diplomasına sahip olanların başvuruları kabul edilmez.

  başvuru-aşamaları

  BAŞVURU İŞLEMLERİ  Yurt içinden ve yurtdışından yapılan tüm başvurular, yalnızca http://yosbasvuru.atauni.edu.tr/ internet adresinden yapılacaktır. 21 Şubat- 16 Nisan 2017 tarihleri arasında yapılmayan, elden ya da posta yoluyla yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. Adaylar başvuru süresi içinde http://yosbasvuru.atauni.edu.tr/ adresinden sisteme çevrimiçi (online) olarak dikkatle doldurup kaydını yapmalıdır.


  Sisteme kayıt olduğunda girilecek bilgilerdeki yanlışlıklardan doğacak sonuçların bütün sorumluluğu adaylara aittir. Sistemin kimlik ile ilgili bilgi alanlarına, adayın pasaportundaki kimlik bilgileri değiştirilmeden, kısaltma yapılmadan girilmelidir. Sisteme kayıt yaptırdıktan sonra kişisel bilgilerinde düzenlenme yapılamaz.


  Sisteme kayıt olduğunda istenilen e-posta ve telefon numarası, adayın kendisine ait olmalı ve her aday yalnız bir e-posta kullanmalıdır. Bu e-posta ve telefon numarası ile başka adaylar adına herhangi bir yazışma yada işlem yapılmamalıdır. Sisteme kayıt sayfasına son üç ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğrafını .jpg yada .png formatında taratarak yüklenmeli. Fotoğraflar pasaport ya da diğer resmi kimlik belgelerinde kullanabilir nitelikte olmalıdır.


  Sisteme girdiğiniz mail adresine doğrulama linki ve Aday Numaranız gelecektir. O linke tıklayarak sisteme girerek sayfanızı aktif hale getirebilirsiniz. Eğer doğrulama kodu mail adresine gelmediyse ilk önce mailinizin Spam yada Junk kutusunu kontrol edin. Eğer adı geçen kutularda da maili bulamadıysanız yos@atauni.edu.tr e-mail adresine kayıt esnasında kullandığınız mail adresinden sıkıntınızı belirten mail yollamanız gerekmektedir. 5 dakika sonra bir daha sisteme giriş sayfasından ‘Doğrulama Kodu Gönder’ linkine tıklayın.


  Hesabınızı aktif hale getirdikten sonra kullanıcı adı ve şifrenizi girerek ATAYÖS-2017 BAŞVURUSU linkini seçerek kesin sınav başvurusu yapabilirsiniz. Sınav ücreti yatırıldıktan sonra ve danışmanlar tarafından kontrol edilip onay verildikten sonra ATAYÖS-2017 başvurusu tamamlanmış sayılacaktır.


  Başvuru yapan Adaylara verilecek Aday numarası sadece bir kez verilecektir. Atatürk Üniversitesi ile yapılacak tüm yazışmalarında aday numarasının belirtilmesi zorunludur.

  SINAV ÜCRETİ  Sınav için adaylardan aşağıdaki tabloya göre ücret alınacaktır.

  Erzurum, İstanbul, Ankara, İzmir, Trabzon, Van, Bursa, Edirne, Gaziantep, Şanlıurfa, Lefkoşa, Bakü, Tahran, Doha, Cidde, Medine, Zagreb, Varşova, Budapeşte 230 TL
  Berlin, Köln, Viyana, Paris, Brüksel, Amsterdam, Kuala Lumpur, Roma, Londra 320 TL
  Tiran, Saraybosna, Priştine, Üsküp, Tiflis, Astana, Kazan, Beyrut,, Cezayir, Rabat, Kahire, Bükreş, Amman, Kabil, Hartum, Podgoritsa, Kongaz, Belgrad, Pretoria 90 TL

  Adaylardan alınan sınav ücretleri gelecek yıllara devredilmez. Ücretini yatırdığı halde başvurmaktan vazgeçen, başvurusu geçersiz sayılan, sınava girmeyen/giremeyen, sınava alınmayan, sınavdan çıkarılan, sınavda başarı sağlayamayan, sınavı geçersiz sayılan adayların ücretleri geri verilmez. Sınav ücretini yatırmayan adayın başvurusu kabul edilmez.


  Sadece Atatürk Üniversitesi tarafından Adayın her iki tercihindeki sınav merkezinde yapılacak olan sınav iptal edilirse sınav ücreti geri iade edilir. Bunun haricindeki hiçbir durum için sınav ücret iadesi yapılmaz. Ücret iadeleri TL (Türk Lirası) üzerinden yapıldığı için o günkü kura göre iade edilecektir.


  Yurtiçinden ve yurtdışından sınav ücreti yatıracak adayların dikkat edeceği hususlar: Sınav ücreti online olarak sistem üzerinden yatırılmaktadır. Bunun içi adayların kredi kartı yada online ödeme yapılabilecek banka kartlarının (Visa yada Master) bulunması gerekmektedir.


  SINAV MERKEZLERİ  yos-exam-sinav-merkezleri-atayos-country

  Sınav başvurusu sırasında adaylardan 2 sınav merkezi seçmeleri istenmektedir. İlk sırada seçtikleri sınav merkezinde başvuru sayısı 10 kişiden daha az ise adaylar ikinci sıradaki sınav merkezine yönlendirileceklerdir. Eğer ikinci sıradaki sınav merkezinde de 10 kişiden az kontenjan olursa o merkezde sınav yapılmayacaktır ve adaylara yatırdıkları paraları geri iade edilecektir. Tercih yaptığınız sınav merkezleri ödeme yaptıktan sonra değiştirilemez.


  Sınav tarihinden 15 gün öncesine kadar sınav merkezleri konusunda Atatürk Üniversitesi değişiklik yapma ve iptal etme hakkına sahiptir. Bu nedenden dolayı, sınava 15 gün kala sisteme giriş yapıp sınav tercihlerinizi kontrol etmeniz gerekmektedir.


  SINAV GENEL BİLGİ VE ÖRNEK SINAV  Sınavda sayısal ve sözel 40 mantık sorusu olmak üzere Temel Öğrenme Becerileri başlığı altında toplam 80 soru sorulacaktır. Sınav 100 puan üzerinden değerlendirilecektir.

  İngilizce programlara kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler için sınav kitapçığında 50 soruluk bir İngilizce testi yer alacaktır. İngilizce Programlara tercih yaptıracak adayların başvuruları İngilizce testi çözülmediği halde kabul edilmeyecektir.

  Eğitim dili kısmen veya tamamen İngilizce olan programlara tercihte bulunabilmek için İngilizce testinden en az 70 (yetmiş) puan alınmış olması gerekir. İngilizce testini çözmeyen adaylar eğitim dili kısmen yada tamamen İngilizce olan programlara tercih yapamayacaklardır. Programa yerleşen öğrenciler, Üniversitenin ilgili birimleri tarafından yapılacak olan Türkçe ve Yabancı Dil Yeterlik Sınavına alınırlar. Bu sınavlarda başarılı olan öğrenciler Türkçe ve yabancı dil hazırlık sınıfı öğrenimi görmeden doğrudan birinci sınıftan öğrenimlerine başlarlar, başarılı olamayan öğrenciler hazırlık sınıfı eğitimi alırlar.

  ATAYÖS ve ilgili işlemler sınav takvimine bağlı olarak yürütülecektir.

  ATAYÖS 2016 sınav soruları için tıklayınız.

  TERCİH - KONTENJAN  Tercih işlemleri http://yosbasvuru.atauni.edu.tr/ adresinden yapılacaktır.
  Adaylardan, örgün öğretim programları için en fazla 10, ATA-AÖF (Atatürk Üniversitesi Açıköğretim) programları için 15 tercih olmak üzere toplam 25 tercih alınır.
  ATAYÖS puanına göre yapılan yerleştirmelerden sonra Açıköğretim Fakültesinin boş kalan kontenjanları için lise mezuniyet puanına göre yerleştirme yapılabilir.
  Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programları tercih eden ve bu programlara yerleştirilen öğrencilerin kayıtlarının yapılabilmesi için, bu öğrencilerin ilgili birim tarafından yapılacak olan özel yetenek sınavına girmeleri ve bu sınavdan da başarılı olmaları gerekmektedir.
  Yapılacak olan sınavlarda adayların alacakları puanlar, ÜNİP’e üye üniversiteler başta olmak üzere Türkiye’deki diğer birçok Üniversite tarafından kullanılabilecektir.
  Yerleştirme işlemleri; a) İlk yerleştirme işlemleri Üniversitemiz tarafından yapılan 2017 ATAYÖS sınavlarına giren öğrenci adayları için,
  b) Ek yerleştirme işlemleri 2017 ATAYÖS Sınavına giren öğrenci adaylarıyla birlikte, sınav sonuçları kabul edildiği internet sayfasında belirtilen diğer Yükseköğretim Kurumlarının sınavlarına giren öğrenci adayları ile kabul edildiği ilan edilen diğer uluslararası sınav puanına sahip öğrenci adayları için yapılacaktır.

  2017-2018 Eğitim yılı başvurularında üniversitemiz tarafından yapılan ATAYÖS-2017 sınav sonuçlarını kabul eden üniversitelerin listesi için tıklayınız.

  2017-2018 Eğitim yılı ATAYÖS kontenjanları :
 • Lisans Kontenjanları
 • Ön lisans Kontenjanları
 • Özel Yetenek Kontenjanları

 • KAYIT BİLGİLERİ  Tercih yapıp yerleşen Adayların takvimde belirtilmiş tarihler arasında Atatürk Üniversitesine bizzat gelip yada tanıdıkları birisinin üzerine Yurtdışı Türkiye temsilciliklerinde yada Türkiye’deki noterlerde vekalet çıkartıp üniversite kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir. Aşağıda verilen linkteki evrakların orijinallerini getirmek zorundadırlar.
  http://oia.atauni.edu.tr/onemli-bilgiler/
  Ülkemize vize ile yada vize muafiyetinden yararlanarak Türkiye’ye gelip önlisans, lisans seviyelerinde öğrenim görecek yabancı öğrencilerden ‘öğrenim meşruhatlı vize’ aranmamaktadır.
  ‘Sınav Sonuç Belgesi’ ‘Öğrenci Kabul Belgesi’ yerine geçmektedir.

  EK YERLEŞTİRME  Ek yerleştirmeye başvuru yapmayı hak kazananlar:
  1.ATAYÖS-2017 sınavına giren Atatürk Üniversitesine tercihlerini yapan ama yerleşmeyen öğrenci adayları.
  2.Sınav sonuçları kabul edildiği internet sayfasında belirtilen diğer Yükseköğretim Kurumlarının sınavlarına giren öğrenci adayları.
  3. Kabul edildiği ilan edilen diğer uluslararası sınav puanına sahip öğrenci adayları.

  Atatürk Üniversitesi tarafından kabul edilen uluslararası sınav listesi:
  SAT 1 sınavı: en az 1000 toplam puan ve en az 500 matematik puanı;
  GCE (A Level) sınavı: en az biri başvurulan programla ilgili olmak üzere en az 3 konuda A seviyesi;
  Ürdün ve Filistin’de yapılan Tawjihi sınavları: Fen dalında (Scientific Stream) tüm derslerden alınan sınav not ortalaması en az 80;
  Uluslararası Bakalorya: diploma notu en az 28;
  ABİTUR sınavı: en az 4;
  ACT (American College Test) sınavı: Fen (Sceintific reasoning), Matematik (Math), ve toplam puan olarak en az 21;
  Lübnan’da yapılan Bakalorya (Baccalaureat Libanais) sınavı: Fen dalında (Scientific Stream) diploma notu 100 üzerinden 65;
  Çin Halk Cumhuriyeti’nde yapılan Üniversite Giriş Sınavından (Gaokao): başvurulan programın puan türünde 750 üzerinden en az 500;
  Suriye’de yapılan Al-Shahada-Al Thanawiyya (Baccalaureate) Sınavı: Fen dalında (Scientific Stream) 240 üzerinden Mühendislik Fakültesi Bölümleri için en az 185;
  Suriye’de yapılan Al-Shahada-Al Thanawiyya (Baccalaureate) Sınavı: diğer bölümler için en az 170;
  Libya’da yapılan Al-Shahada-Al Thanawiyya (Baccalaureate) Sınavı: Fen dalında (Scientific Stream) 240 üzerinden Mühendislik Fakültesi Bölümleri için en az 185, diğer bölümler için en az 170; Orta öğretim puanı: tam notu en az %60’ı (Sadece Açıköğretim Fakültesi’ne Başvuru Yapabilirler).
  TÜBİTAK’ın tanıdığı ve katıldığı uluslararası bilim olimpiyatlarında: Altın, gümüş,bronz madalya
  Orta öğretim puanı: tam notun en az %60’ı
  Atatürk Üniversitesi Uluslararası Seviye Tespit Sınavı: Temel Öğrenme Becerileri Testi Sıralaması
  Öğr. Gör. / Instructor
  Alsu BASTABAN
  alsu.bastaban@atauni.edu.tr
  yos@atauni.edu.tr
  +90 (442) 231 31 26-8