• YABANCI UYRUKLU EK YERLEŞTİRME TERCİH ALIMLARI BAŞLAMIŞTIR! Detaylı bilgi için tıklayınız.
 • Lise diploma notu ile başvurmak isteyen öğrenciler Diploma notunun en az %60 (60/100) başarılı olma şartı ile ancak Açıköğretim fakültesine kayıt yaptırılabilir. Detaylı bilgi için tıklayınız. | (Açıköğretim Öğrenci İşleri Birimi: İlker Vehbi OCAK +90 (442) 231 55 82)
 • ATAYÖS 2018 "puan/öğrenci sayı" grafiği için tıklayınız.
 • TR | EN | FR | DE | RU | AR | FA |
  Duyuru: ATAYÖS 2019 çalışmaları başlatılmıştır. Güncel içerikler Ocak ayı (2019) içerisinde bu sayfada yer alacaktır. | 05.10.2018

  GENEL BİLGİ  Atatürk Üniversitesi Yurtdışından ya da Yabancı Uyruklu Öğrenci Seçme Sınavı (ATAYÖS), Atatürk Üniversitesi ile sınavı kabul eden diğer Türk üniversitelerinde lisans ya da ön lisans düzeyinde öğrenim görmek isteyen, yurtdışından ya da yabancı uyruklu öğrencilerin girecekleri ve sonuçlarını başvuru için kullanabilecekleri bir sınavdır. Sınav, Atatürk Üniversitesi tarafından 15 Nisan 2018 Pazar günü, saat 12.00’de ve tüm sınav merkezlerinde aynı anda Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça, Farsça ve Rusça yapılacaktır. ATAYÖS-2018 sonucu 1 (bir) yıl geçerli olacak ve yalnızca 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı önlisans, lisans düzeyi başvurularında kullanılabilecektir.


  İŞLEMBAŞLANGIÇ TARİHİBİTİŞ TARİHİ
  Sınav Müracaatı5 Şubat 20181 Nisan 2018
  Sınav Tarihi15 Nisan 2018 12.00'de (TR saati ile)
  Sınav Sorularına İtiraz Süresi15 Nisan 201818 Nisan 2018
  İtirazların Cevaplanması27 Nisan 2018 5 Mayıs 2018
  Sınav Sonuçlarının İlanı18 Mayıs 2018
  Sınav Sonuçlarının İtiraz Süresi18 Mayıs 201821 Mayıs 2018
  İtirazların Cevaplanması30 Mayıs 2018
  Program İçin Tercih Alımı4 Haziran 201812 Haziran 2018
  Yerleştirme Sonucu19 Haziran 2018
  Asıl Yerleştirmelerin Kesin Kayıt Süresi9 Temmuz 201813 Temmuz 2018
  Ek Yerleştirme Tercih Alımı26 Temmuz 20183 Ağustos 2018
  Ek Yerleştirme Sonuç İlanı15 Ağustos 2018
  Ek Yerleştirme Kesin Kayıt Süresi3 Eylül 20187 Eylül 2018
  Ek Yerleştirme Yedek Listeden Yerleştilenlerin İlanı11 Eylül 2018
  Ek Yerleştirme Yedek Yerleştirilenlerin Kesin Kayıt Süresi11 Eylül 2018 14 Eylül 2018
  *Yerleştirme takviminde ÖSYM sınav / kayıt tarihlerine bağlı olarak Rektörlük tarafından güncelleme yapılabilecektir.

  Gelen Öğrenciler İçin Genel Bilgiler

  BAŞVURU KOŞULLARI  Yurtiçinden ve yurtdışından sınava başvurular, http://yosbasvuru.atauni.edu.tr/ adresinden yapılacaktır. Başvuru süresi içinde yapılmayan başvurular kabul edilmeyecektir. ATAYÖS sınav sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonrasında bir programa kayıt olmak için aşağıda verilen koşullara sahip olunması zorunludur. Kayıt sırasında belgelerini sunamayan adayların Üniversiteye kayıtları kesinlikle yapılmaz.


  ATAYÖS sınav sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonrasında bir programa kayıt olmak için aşağıda verilen koşullara sahip olunması zorunludur. Kayıt sırasında belgelerini sunamayan adayların Üniversiteye kayıtları kesinlikle yapılmaz.  Başvuracak Adaylar:

  a) Lise son sınıfta olmaları ya da mezun durumda bulunmaları koşuluyla;

  1) Yabancı uyruklu olanların,

  2) Doğumla Türk vatandaşı olup da İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izni alanlar ve bunların Türk vatandaşlığından çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocuklarının Türk Vatandaşlığı Kanunu uyarınca aldığı Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olduklarını belgeleyenlerin, (5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 7. Maddesinde “(1) Türkiye içinde veya dışında Türk vatandaşı ana veya babadan evlilik birliği içinde doğan çocuk Türk vatandaşıdır.” Hükmü bulunmakta olup, yurt dışından kabul kontenjanlarına başvuracak adayların Türk Vatandaşlığı Kanunu’nu incelemelerinde yarar bulunmaktadır.)

  3) Yabancı uyruklu iken sonradan kazanılan vatandaşlık ile TC vatandaşlığına geçenlerin / bu durumdaki çift uyrukluların;

  *4.a) 01/02/2013 tarihinden önce yurtdışında ortaöğretime devam eden TC uyruklu öğrencilerden ise ortaöğretiminin (lise) son üç yılını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanların ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki MEB nezdinde açılmış olan Türk okullarında tamamlayanlar dahil) yurt dışından öğrenci kabul kontenjanlarına başvuruları,

  4.b)01/02/2013 tarihinden sonra yurt dışında ortaöğretime başlayan adayların yurt dışından kabul kontenjanlarına ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanların ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki MEB nezdinde açılmış olan Türk okullarında tamamlayanlar dahil) başvuruları,
  5) KKTC uyruklu olup; KKTC’de ikamet eden ve KKTC’de ortaöğrenimini (lise) tamamlayan GCEAL sınav sonuçlarına sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan veya sahip olacakların başvuruları, kabul edilir,

  b) Adaylardan;

  1) T.C. uyruklu olup ortaöğreniminin (lise) tamamını Türkiye’de veya KKTC’de tamamlayanların,

  2) K.K.T.C. uyruklu olanların ortaöğreniminin tamamını (lise) K.K.T.C liselerinde bitirip GCE AL sonucuna sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan veya sahip olacaklar hariç),

  *3) a maddesinin 2 numaralı bendinde tanımlanan, doğumla ilk uyruğu T.C. olan çift uyrukluların, (a maddesinin 4 numaralı bendindeki şartları sağlayanlar hariç)

  4)Uyruğundan birisi K.K.T.C. olan çift uyrukluların ortaöğreniminin (lise) tamamını KKTC liselerinde bitirip GCE AL sonucuna sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan veya sahip olacaklar hariç),

  5) Türkiye’deki büyükelçilikler bünyesinde bulunan okullar ile Türkiye’de bulunan yabancı liselerde öğrenimlerini gören T.C uyruklu olan veya a maddesinin 2 numaralı bendinde tanımlanan doğumla ilk uyruğu T.C olan çift uyrukluların başvuruları kabul edilmez

  * * 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 7. Maddesinde “Türkiye içinde veya dışında Türk vatandaşı ana veya babadan evlilik birliği içinde doğan çocuk Türk vatandaşıdır.” hükmü bulunmakta olup, yurt dışından kabul kontenjanlarına başvuracak adayların Türkiye lise diplomasına sahip olanların başvuruları kabul edilmez. Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın “Yurtdışında bulunan Türk Okullarında lise öğrenimlerini (KKTC hariç) görenlerin başvurularının Yurt Dışından Öğrenci Kabulü kapsamında kabul edilebileceğine” ilişkin görüşü doğrultusunda yurtdışında faaliyet gösteren Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programında öğrenim görerek mezun olanlar da bu kapsamda değerlendirilebileceklerdir.

  1. ONLİNE SİSTEME KAYIT YAPMA (ATAYÖS-2018’ye başvuru yapabilmek için önce http://yosbasvuru.atauni.edu.tr/ sistemine kayıt olmak gerekmektedir.)
  2. (Kaydınızın geçerli olması için kendinize ait e-mail adresi ve telefon numaranızı sisteme girmeniz gerekmektedir)
  3. (Sisteme kayıt aşamasında istenilen tüm bilgileri pasaportunuza göre doldurmanız gerekmektedir)
  4. (Sisteme kayıt sayfasına son üç ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğrafınız (.jpg) ya da (.png) formatında taranarak yüklenmelidir. Fotoğraflar pasaport ya da diğer resmi kimlik belgelerinde kullanabilir nitelikte olmalıdır.)
  5. DOĞRULAMA KODU (Sisteme girdiğiniz e-mail adresinize doğrulama linki ve Aday Numaranız gelecektir, linke tıklayarak sisteme girerek sayfanızı aktif hale getirebilirsiniz)
  6. Eğer doğrulama kodu e-mail adresinize gelmedi ise ilk önce e-mailinizin Spam ya da Junk kutusunu kontrol ediniz. Eğer adı geçen kutularda da e-maili bulamadıysanız yos@atauni.edu.tr e-mail adresine kayıt esnasında kullandığınız e-mail adresinden, oluşan problemi belirten e-mail göndermeniz gerekmektedir. 5 dakika sonra sisteme giriş sayfasından ‘Doğrulama Kodu Gönder’ linkine yeniden tıklayınız.

  1. KESİN BAŞVURU (Hesabınızı aktif hale getirdikten sonra kullanıcı adı ve şifrenizi girerek ATAYÖS-2018 BAŞVURUSU linkini seçerek kesin sınav başvurusu yapabilirsiniz)
  2. (Bu aşamada 1 sınav merkezi ve sınav dili tercih etmeniz gerekmektedir. Sınav merkezi ve sınav dili seçimi daha sonradan Aday tarafından değiştirilemeyecektir.)
  3. SINAV ÜCRETİ (Sınav ücreti on-line olarak sistem üzerinden yatırılmaktadır.)
  4. BAŞVURU TAMAMLANDI (Ödeme işlemlerinize onay verildikten sonra sınav başvurunuz tamamlanmış sayılmaktadır.)

  1. (Sınav başvuru tarihleri geçtikten sonra sınava 10 gün kala (5 Nisan 2018 tarihinde) Adayların sisteme girip seçtikleri sınav merkezinin adresini kontrol etmeleri gerekmektedir.)
  2. SINAV GİRİŞ BELGESİ (Adaylar sınava 10 gün kala (5 Nisan 2018 tarihinde) sistemden SINAV GİRİŞ BELGESİNİN çıktısını alabilirler.)
  3. (Sınavda adayın pasaportu ve giriş belgesini yanında bulunması gerekmektedir)

  BAŞVURU İŞLEMLERİ  Yurt içinden ve yurtdışından yapılan tüm başvurular, yalnızca http://yosbasvuru.atauni.edu.tr/ internet adresinden yapılacaktır. 5 Şubat 2018 - 1 Nisan 2018 tarihleri arasında yukarıda yazılı internet adresinden yapılmayan, elden ya da posta yoluyla yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.
  Adaylar başvuru süresi içinde http://yosbasvuru.atauni.edu.tr/ adresinden sisteme çevrimiçi (on-line) olarak girip, açıklamaları dikkatle doldurup kayıt işlemlerini yapacaklardır.


  Sisteme kayıt esnasında verilen bilgilerdeki eksik ve yanlışlar nedeni ile doğacak sonuçların bütün sorumluluğu adaylara aittir. Sistemin kimlik ile ilgili bilgi alanlarına, adayın pasaportundaki kimlik bilgileri değiştirilmeden, kısaltma yapılmadan girilmelidir. Sisteme kayıt yaptırdıktan sonra kişisel bilgilerde düzenleme yapılamaz.


  Sisteme girilen e-mail adresine doğrulama linki ve Aday Numarası gönderilecektir. Adayların, gönderilen linke tıklayarak sisteme girip sayfasını aktif hale getirmesi gerekmektedir. Eğer doğrulama kodu e-mail adresine gelmedi ise ilk önce e-mailin Spam ya da Junk kutusunun kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer adı geçen kutularda da maili bulunamadı ise yosbasvuru.atauni.edu.tr sayfasından ‘Doğrulama Kodu Gönder’ linkine tıklayarak istenilen bilgilerin girilmesi; 5 dakika sonra bir daha e-mailin kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer bu işlemler sonrasında bir e-mail alınmadıysa yos@atauni.edu.tr e-mail adresine kayıt esnasında kullanılan e-mail adresinden oluşan problemi belirten e-mail gönderilmesi gerekmektedir. İlgili personellerimiz en kısa zamanda yardımcı olacaklardır.


  Sisteme kayıt sayfasına adayın son üç ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğrafı (.jpg) ya da (.png) formatında taranarak 2MB’ı geçmeyecek şekilde yüklenmelidir. Fotoğraflar pasaport ya da diğer resmi kimlik belgelerinde kullanabilir nitelikte olmalıdır. Adayların, yüklemiş oldukları fotoğraflar Sınav Giriş Belgesi ve Sınav Sonuç Belgesinin üzerinde de yer alacaktır. Sınav salonu sorumlularının Sınav Giriş Belgesinde bulunan fotoğraftan adayın kimliğini belirlemede güçlük çekmesi halinde, adayın sınava alınmayacağı göz önünde tutulmalıdır.


  Hesabın aktif hale getirilmesinden sonra kullanıcı adı ve şifreni girilmesinden sonra ATAYÖS-2018 BAŞVURUSU linki seçilerek kesin sınav başvurusu yapılabilir. Sınav ücreti yatırıldıktan ve danışmanlar tarafından başvuru işlemleri kontrol edilip onay verildikten sonra ATAYÖS-2018 başvurusu tamamlanmış sayılacaktır. ATAYÖS’e başvuracak adaylar, sınav ücretini başvuru süresi içinde SINAV ÜCRETİ kısmında belirtilen bilgilere göre ödeyecektir.


  Başvuru yapan adaylara Aday numarası sadece bir kez verilecektir. Atatürk Üniversitesi ile yapılacak tüm yazışmalarda aday numarasının belirtilmesi zorunludur.

  SINAV ÜCRETİ  Sınav için adaylardan aşağıdaki tabloya göre ücret alınacaktır.

  Erzurum, İstanbul, Ankara, İzmir, Trabzon, Van, Bursa, Gaziantep, Şanlıurfa,
  Antalya, Hatay, Konya, Mersin, Kayseri, Adana, Samsun, Lefkoşa, Bakü,
  Tahran, Tebriz, Cidde, Medine, Tebük
  250 TL | 65 USD | 60 EURO
  Berlin, Köln, Viyana, Brüksel, Doha 350 TL | 90 USD | 80 EURO
  Batum, Almatı, Moskova, Kahire, Bişkek, Rabat,
  Amman, Nablus
  100 TL | 25 USD | 25 EURO

  Adaylardan alınan sınav ücretleri gelecek yıllara devredilmez. Ücretini yatırdığı halde başvurmaktan vazgeçen, başvurusu geçersiz sayılan, sınava girmeyen/giremeyen, sınava alınmayan, sınavdan çıkarılan, sınavda başarı sağlayamayan, sınavı geçersiz sayılan adayların sınav başvuru ücretleri geri ödenmez. Adayların sistemde farklı hesaplar oluşturarak iki hesaptan da ödeme yaptığının tespiti durumunda yatırdığı ücretin iadesi yapılmaz. Sınav ücretini yatırmayan adayın başvurusu kabul edilmez.


  Sadece Atatürk Üniversitesi tarafından adayın seçmiş olduğu sınav merkezinde yapılacak olan sınav iptal edilir ise sınav ücreti adaya iade edilir. Bunun haricindeki hiçbir durum için sınav ücret iadesi yapılmaz. Ücret iadeleri TL (Türk Lirası) üzerinden yapıldığı için o günkü kura göre iade edilir.


  Yurtiçinden ve yurtdışından sınav ücreti yatıracak adayların dikkat edeceği hususlar:

 • Sınav ücreti on-line olarak sistem üzerinden yatırılabilir. Bunun içi adayların kredi kartı ya da on-line ödeme yapılabilecek banka kartlarının (Visa ya da Master) bulunması gerekmektedir.

 • HALK BANKASI ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ ŞUBESİ - ERZURUM/TÜRKİYE
  HESAP ADI: ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ
  TL HESAP
  ŞUBE KODU: 1677
  HESAP NO: 06000001
  IBAN: TR21 0001 2001 6770 0006 0000 01

  USD HESAP
  ŞUBE KODU: 1677
  HESAP NO: 53100001
  IBAN: TR91 0001 2001 6770 0053 1000 01

  EURO HESAP
  ŞUBE KODU: 1677
  HESAP NO: 58100002
  IBAN: TR08 0001 2001 6770 0058 1000 02

  SWIFT
  TRHBTR2A

  Yurtdışından ve yurtiçinden sınava başvuracak adaylar, sınav ücretini muhabir bir banka veya uluslararası işlem yapan bankalar aracılığı ile yatırabileceklerdir. Yurtiçinden ve yurtdışından sınav ücreti yatıracak adayların dikkat edeceği hususlar:

 • Dekonta açıklama olarak Aday Numaranızı, yurtdışı kimliğinizde belirtildiği şekilde adınızı ve soyadınızı yazdırınız.

 • Sınav ücretini yatırdıktan sonra sisteme girerek banka dekontunuzun resmini ve pasaportunuzun kimlik bilgileri bulunan sayfasının resmini yükleyiniz. Sisteme yüklemiş olduğunuz dekontun okunulmaz olduğu ya da başka resim yüklenmiş olduğu takdirde başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

 • Adayların gönderdikleri paralar transfer edildikten ve hesaba aktarıldıktan sonra yatırılmış sayılır. Sınav Başvuru ücreti için özel çek, zarf içinde para, posta çeki ve benzeri kesinlikle gönderilmemelidir.

 • Sınav ücretleri yatırılırken bankaların havale işlem ücreti alacağı miktar, sınav ücreti olarak ödenecek tutarın dışında hesaplanmalıdır.

 • Sınav ücretini yatıran adayların banka şubesinden ayrılmadan önce, kendilerine verilen banka dekontunu dikkatle incelemeleri, bilgilerinde yanlışlık varsa mutlaka bankadan ayrılmadan düzelttirmeleri gerekmektedir.

 • Yukarıda belirtilen bilgilerin eksik girildiği ya da yanlış girildiği taktirde (dekontun okunulamayacak şekilde yüklenmesi) başvuru geçersiz sayılıp ödemiş oluğunuz ücretin iadesi yapılmayacaktır.

 • SINAV MERKEZLERİ  ATAYÖS-2018 aşağıda yer alan sınav merkezlerinde yapılacaktır:

  Almanya Berlin
  Almanya Köln
  Avusturya Viyana
  Azerbaycan Bakü
  Belçika Brüksel
  Fas Rabat
  Gürcistan Batum
  İran Tahran, Tebriz
  Katar Doha
  Kazakistan Almatı
  Kırgızistan Bişkek
  KKTC Lefkoşa
  Mısır Kahire
  Suudi Arabistan Cidde, Medine, Tebük
  Rusya Moskova
  Filistin Nablus
  Ürdün Amman
  Türkiye Erzurum, İstanbul, Ankara, İzmir, Trabzon, Van, Bursa, Gaziantep, Şanlıurfa, Antalya, Hatay, Konya, Mersin, Kayseri, Adana, Samsun

  Sınav 7 dilde (Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça, Farsça, Rusça) yapılacaktır. Adaylar sınav başvurusu esnasında ancak 1 (bir) sınav dili seçebilirler. Sınav ücreti yatırılıp sınav başvurusu tamamlandıktan sonra sınav dili değiştirilemez.


  Sınav başvurusu sırasında adaylardan 1 (bir) sınav merkezi seçmeleri istenmektedir. Sınav merkezi ile birlikte sınav dili tercihi istenecektir. Tercih yaptığınız sınav merkezleri ve sınav dili ödeme yapıldıktan sonra değiştirilmemektedir.


  Sınav tarihinden 15 gün öncesine kadar sınav merkezleri konusunda Atatürk Üniversitesi değişiklik yapma ve iptal etme hakkına sahiptir. Bu nedenden dolayı, sınava 15 gün kala sisteme giriş yapıp sınav tercihlerinizi kontrol etmeniz gerekmektedir.

  SINAV GENEL BİLGİ VE ÖRNEK SINAV  Sınavda 40 sayısal ve 40 sözel mantık sorusu olmak üzere Temel Öğrenme Becerileri başlığı altında toplam 80 soru sorulacaktır. Sınav 100 puan üzerinden değerlendirilecektir.

  Programa yerleşen öğrenciler, Üniversitenin ilgili birimleri tarafından yapılacak olan Türkçe ve Yabancı Dil Yeterlik Sınavına alınırlar. Bu sınavlarda başarılı olan öğrenciler Türkçe ve Yabancı Dil hazırlık sınıfı öğrenimi görmeden doğrudan birinci sınıftan öğrenimlerine başlarlar, başarılı olamayan öğrenciler hazırlık sınıfı eğitimi alırlar.

  ATAYÖS ve ilgili işlemler sınav takvimine bağlı olarak yürütülecektir.

  SINAVDA UYULACAK KURALLAR  1. Cep telefonu ile sınava girmek kesinlikle yasaktır. Çağrı cihazı, telsiz, vb. haberleşme araçları ile cep bilgisayarı, saat fonksiyonu dışında fonksiyonu bulunan saat vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla ve ayrıca silah vb. teçhizatla, müsvedde kâğıdı, defter, kitap, sözlük, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi, hesap cetveli, pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlarla da sınava girmek yasaktır. Bu araçlarla sınava girmiş adayların yabancı uyruk numaraları mutlaka Salon Sınav Tutanağına yazılacak, bu adayların sınavları geçersiz sayılacaktır.
  2. Bu sınavda verilen cevaplama süresi 150 dakikadır (2,5 saat).
  3.Sınav evrakını teslim ederek salonu terk eden aday, her ne sebeple olursa olsun tekrar sınava alınmayacaktır.
  4.Sınavın ilk 75 ve son 15 dakikası içinde hiçbir adayın dışarı çıkmasına izin verilmeyecektir.
  Cevaplama işlemini ilk 75 dakikadan sonra ve son 15 dakikadan önce tamamlarsanız cevap kâğıdınızı, soru kitapçığınızı ve ATAYÖS-2018 Sınava Giriş ve Kimlik Belgenizi salon görevlilerine teslim ederek salonu terk edebilirsiniz. Aksi takdirde sınav süresinin sona erdiği ilan edilene kadar yerlerinizde kalmalı ve tüm cevap kâğıtlarının ve soru kitapçıklarının toplanmasını beklemelisiniz.
  5.Sınav süresince görevlilerle konuşmak ve onlara soru sormak yasaktır. Aynı şekilde görevlilerin de adaylarla yakından ve alçak sesle konuşmaları; ayrıca, adayların birbirinden kalem, silgi vb. şeyleri istemeleri kesinlikle yasaktır.
  6. Sınav sırasında görevlilerin her türlü uyarılarına uymak zorundasınız. Gerektiğinde görevliler oturduğunuz yerleri de değiştirebilir. Sınavınızın geçerli sayılması, her şeyden önce sınav kurallarına uymanıza bağlıdır. Kurallara aykırı davranışta bulunur ve yapılacak uyarılara uymazsanız kimliğiniz tutanağa yazılacak ve sınavınız geçersiz sayılacaktır.
  7. Sınav sırasında kopya çeken, çekmeye girişen, kopya veren, kopya çekilmesine yardım edenlerin kimlik bilgileri Salon Sınav Tutanağına yazılacak ve bu adayların sınavları geçersiz sayılacaktır. Görevliler kopya çekmeye veya vermeye çalışanları uyarmak zorunda değildir. Sorumluluk adaya aittir. Sınav sırasında cevap kâğıdınızı başkaları tarafından görülmeyecek şekilde tutmanız sizin için son derece önemlidir. Adayların sorulara verdikleri cevapların dağılımları bilgi işlem yöntemleriyle incelenecektir. Bu incelemelerden elde edilen bulgular bireysel veya toplu olarak kopya çekildiğini gösterirse, kopya eylemine katılan adayların cevaplarının bir kısmı veya tamamı iptal edilecektir. Sınav görevlileri, bir salonda sınavın kurallara uygun biçimde yapılmadığını, toplu kopya girişiminde bulunulduğunu raporlarında bildirdiği takdirde, Atatürk Üniversitesi takdir hakkını kullanarak bu salonda sınava giren adayların tümünün sınavını geçersiz sayabilir.
  8.Cevap kâğıdında ilgili alanları doldurmanız gerekmektedir. Cevap kâğıdına yazılacak her türlü yazıda ve yapılacak bütün işaretlemelerde kurşun kalem kullanılacaktır. Tükenmez kalem ve dolma kalem kesinlikle kullanılmayacaktır. Cevapların cevap kâğıdına işaretlenmiş olması gerekir. Soru kitapçığına işaretlenen cevaplar geçerli değildir.
  9.Soru kitapçığınızı alır almaz, sayfaların eksik olup olmadığını, kitapçıkta basım hatalarının bulunup bulunmadığını kontrol ediniz. Soru kitapçığınızın sayfası eksik veya basımı hatalı ise değiştirilmesi için derhâl Salon Başkanına başvurunuz. Soru kitapçığının her sayfasında basılı bulunan soru kitapçığı türünün, kitapçığın ön kapağında basılı soru kitapçığı türüyle aynı olup olmadığını kontrol ediniz. Farklı olması durumunda Salon Başkanından yeni bir soru kitapçığı isteyiniz. Soru kitapçığınızın türünün değişik olduğunu daha sonra fark ederseniz, size o zamana kadar cevaplama yaptığınız türden, hatasız bir soru kitapçığı verilmesi için Salon Başkanına başvurunuz. Cevap kâğıdınıza, size verilecek olan soru kitapçığının türünü işaretlemeyi unutmayınız. Bu işaret konmamışsa sınavınızın değerlendirilmesine olanak bulunmadığından sınavınız geçersiz sayılacaktır.
  10.Cevaplamaya geçmeden önce size verilecek soru kitapçığının üzerinde ayrılan yere adınızı, soyadınızı, başvuru numaranızı ve bu salonun Salon Numarasını yazınız. Sınav sonunda soru kitapçıkları toplanacak ve Atatürk Üniversitesi’nde tek tek incelenecektir. Soru kitapçığının bir tek sayfası bile eksik çıkarsa sınavınız geçersiz sayılacaktır.
  11. Soru kitapçığının sayfalarındaki boş yerleri müsvedde için kullanabilirsiniz.
  12. Sınav sırasında, görevliler dâhil, kimse sigara, pipo, puro vb. şeyleri içmeyecektir.
  13.Soruları ve bu sorulara verdiğiniz cevapları ayrı bir kâğıda yazıp bu kâğıdı dışarı çıkarmanız kesinlikle yasaktır.
  14.Sınav salonundan ayrılmadan önce, soru kitapçığınızı, cevap kâğıdınızı ve ATAYÖS Sınava Giriş ve Kimlik Belgenizi salon görevlilerine teslim etmeyi unutmayınız.

  ÖRNEK SINAV  Örnek sınav için tıklayınız.

  TERCİH - KONTENJAN  Tercih işlemleri http://yosbasvuru.atauni.edu.tr/ adresinden yapılacaktır.

  Adaylardan, örgün öğretim programları için en fazla 5, ATA-AÖF (Atatürk Üniversitesi Açıköğretim) programları için 10 tercih olmak üzere toplam 15 tercih alınır.

  ATAYÖS puanına göre yapılan yerleştirmelerden sonra Açıköğretim Fakültesinin boş kalan kontenjanları için lise mezuniyet puanına göre yerleştirme yapılabilir.

  Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programları tercih eden ve bu programlara yerleştirilen öğrencilerin kayıtlarının yapılabilmesi için, bu öğrencilerin ilgili birim tarafından yapılacak olan özel yetenek sınavına girmeleri ve bu sınavdan da başarılı olmaları gerekmektedir. Özel Yetenek Sınavına ayrıyeten kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Detaylı Bilgi ve sınav takvimleri için tıklayınız.

  ATAYÖS-2018 sınav sonuçlarını kabul eden üniversiteleri görmek için tıklayınız.

  Yerleştirme işlemleri;

  a)İlk yerleştirme işlemleri Üniversitemiz tarafından yapılan ATAYÖS-2018 sınavına giren öğrenci adayları için,


  b) Ek yerleştirme işlemleri ATAYÖS-2018 Sınavına giren öğrenci adaylarıyla birlikte, sınav sonuçları kabul edildiği internet sayfasında belirtilen diğer Yükseköğretim Kurumlarının sınavlarına giren öğrenci adayları ile kabul edildiği ilan edilen diğer uluslararası sınav puanına sahip öğrenci adayları için, yapılacaktır.  KONTENJAN

  2018-2019 ATAYÖS kontenjanları için tıklayınız.

  KAYIT BİLGİLERİ

  Yapılan değerlendirme sonucuna göre Üniversiteye kayıt hakkı kazanan öğrenciler, gerekli belgelerle Öğrenci İşleri Daire Başkanlığınca web sayfasında belirlenen tarihler arasında kayıt yaptırmak zorundadırlar. Süresi içinde kayıt yaptırmayanlar, kayıt hakkını kaybetmiş sayılırlar.
  Kayıt yapılabilmesi için aşağıda belirtilen belgelerin temin edilmesi gerekmektedir:

  Yurt Dışında İkamet edenler için:

  a) Lise Diplomasının aslı ile Türk Dış Temsilciliklerinden onaylı Türkçe tercümesi
  b) Diploma Denklik Belgesi (ülkelerinizdeki Türk Dış Temsilciliklerinden alınır)
  c) Not Durumu Belgesi (transkript) aslı ile Türk Dış Temsilciliklerinden onaylı Türkçe tercümesi
  d) Uluslararası Seviye Tespit Sınavı Sonuç Belgesinin aslı (ATAYÖS) (Ek yerleştirmelerde YÖS sınav sonuç belgesi ya da uluslararası sınav belgesi SAT 1, Abitur. SAT 1 ve Abitur belgelerin aslı ile Türk Dış Temsilciliklerinden onaylı Türkçe tercümesi bulunması gerekmektedir)
  e) Vesikalık Fotoğraf (6 adet ölçüleri 4,5*6)
  f) Pasaportun onaylı fotokopisi ile pasaportun Türkçeye çevrili Türk Dış Temsilciliklerinden onaylı örneği
  g) Mavi kart sahiplerinin mavi kart ile birlikte İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izin belgesi
  h) Ülkemizdeki öğrenim sürelerince giderlerini karşılayabilecek maddi yeterlilikte olduklarına yönelik yazılı beyanı (T.C. Uyruklu öğrenciler hariç)
  i) Katkı payı ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontu ( kayıt esnasında Ön Kayıt sonrası Öğrenci İşleri Daire Başkanlığının Uluslararası Öğrenciler Ofisi tarafından verilen numara ile Üniversitemizin anlaşmalı olduğu bankaların birine yatırılır)
  j) Türkçe Yeterlilik Belgesi (bu belgeyi ibraz edemeyen adaylar Üniversitemiz tarafından yapılacak Türkçe Seviye Belirleme Sınavına alınacaklardır)
  k) Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Çift uyruklular),

  Türkiye’de ikamet edenler için:

  a) Lise Diplomasının aslı ile Türkiye’de noter onaylı Türkçe tercümesi
  b) Diploma Denklik Belgesi (İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden alınır)
  c) Not Durumu Belgesi (transkript) aslı ile Türkiye’de noter onaylı Türkçe tercümesi
  d) Uluslararası Seviye Tespit Sınavı Sonuç Belgesinin aslı (ATAYÖS) (Ek yerleştirmelerde YÖS sınav sonuç belgesi ya da uluslararası sınav belgesi SAT 1, Abitur. SAT 1 ve Abitur belgelerin aslı ile Türkiye’de noter onaylı Türkçe tercümesi bulunması gerekmektedir)
  e) Vesikalık Fotoğraf (6 adet ölçüleri 4,5*6)
  f) Pasaportun onaylı fotokopisi ile pasaportun Türkçeye çevrili Türkiye’de noter onaylı örneği
  g) Mavi kart sahiplerinin mavi kart ile birlikte İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izin belgesi
  h) Ülkemizdeki öğrenim sürelerince giderlerini karşılayabilecek maddi yeterlilikte olduklarına yönelik yazılı beyanı (T.C. Uyruklu öğrenciler hariç)
  i) Katkı payı ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontu ( kayıt esnasında Ön Kayıt sonrası Öğrenci İşleri Daire Başkanlığının Uluslararası Öğrenciler Ofisi tarafından verilen numara ile Üniversitemizin anlaşmalı olduğu bankaların birine yatırılır)
  j) Türkçe Yeterlilik Belgesi (bu belgeyi ibraz edemeyen adaylar Üniversitemiz tarafından yapılacak Türkçe Seviye Belirleme Sınavına alınacaklardır)
  k) Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Çift uyruklular)


  Kayıt sırasında belgelerini belirtilen kayıt tarihleri arasında eksik getiren ya da sunamayan adayların üniversiteye kayıtları yapılmaz.

  İlgili programlara yerleşme hakkı kazanan öğrenciler Üniversitede her öğretim yılında belirlenen ve Üniversite internet sitesinde ilan edilen eğitim ve sürdürülebilir yaşam maliyetinin finansal kaynağını uluslararası geçerliliği olan resmi bir belge ile belgelendirmek zorundadırlar.

  Suriye, Irak ve Libya’dan gelen ve ilgili kurumlar tarafından kayıt altına alınan öğrencilerden ortaöğretimini Geçici Eğitim Merkezlerinde bitirip “Geçici Eğitim Merkezi Diploması/Belgesi” denkliği ile birlikte Açık Öğretim Lisesine kayıtlarını yaptırarak gerekli şartları yerine getirip mezun olduklarını belgelemeleri gerekmektedir.

  Üniversiteye kayıt yaptıran yabancı uyruklu öğrenciler, ilk kayıt tarihinden itibaren üç ay içinde talepte bulunmaları halinde genel sağlık sigortası primi ödemek suretiyle genel sağlık sigortalısı olabilir. Üniversiteye kayıt yaptıran yabancı uyruklu öğrenciler, kayıt tarihinden itibaren üç ay içinde Geçici T.C. Kimlik numarası başvurusunda bulunup, alacakları TC kimlik numaralarını Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına bildirmek zorundadırlar.

  Üniversiteye yurt dışından kabul edilecek öğrencilerden her yıl alınacak öğrenim ücretleri, Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen asgari ve azami miktarlar aşılmamak kaydıyla Üniversite Yönetim Kurulu tarafından belirlenir.

  Başvuru, yerleştirme ve kayıt sürecinde tahrif edilmiş, sahte, eksik ve yanlış bilgi ve belge sunanların kesin kayıtları yapılmış olsa bile kayıtları iptal edilir.

  Vize ile ya da vize muafiyetinden yararlanarak Türkiye’ye gelip önlisans, lisans seviyelerinde öğrenim görecek yabancı öğrencilerden ‘öğrenim meşruhatlı vize’ aranmamaktadır.

  ‘Sınav Sonuç Belgesi’ ‘Öğrenci Kabul Belgesi’ yerine geçmektedir.

  EK YERLEŞTİRME  Ek yerleştirmeye başvuru yapmayı hak kazananlar:
  1. ATAYÖS-2018 sınavına giren, Atatürk Üniversitesine tercihlerini yapan ama yerleşmeyen öğrenci adayları.
  2. Sınav sonuçları kabul edildiği internet sayfasında belirtilen diğer Yükseköğretim Kurumlarının sınavlarına giren öğrenci adayları.
  3. Kabul edildiği ilan edilen diğer uluslararası sınav puanına sahip öğrenci adayları.

  Atatürk Üniversitesi tarafından kabul edilen uluslararası sınav listesi:
  SAT 1 sınavı: en az 400 toplam puan ve en az 200 matematik puanı;
  ABİTUR sınavı: en az 4;
  Orta öğretim puanı: tam notu en az %60’ı (Sadece Açıköğretim Fakültesi’ne Başvuru Yapabilirler).

  BAŞVURU  Yurtiçinden ve yurtdışından sınava başvurular, http://yosbasvuru.atauni.edu.tr/ adresinden yapılacaktır. Başvuru süresi içinde yapılmayan başvurular kabul edilmeyecektir.

  ATAYÖS-2018 sınavına giren aday öğrencilerden ancak asıl yerleştirmelerde tercih işlemleri yapmayan ya da asıl yerleştirmelerde tercih işlemlerini yapıp hiçbir programa yerleşmeyen aday öğrenciler ek yerleştirmelerde başvuruda bulunabilirler. Kayıt yaptıkları hesaplarından solda verilen “EK YERLEŞTİRME” butonuna tıklayarak tercih işlemelerini yapabilirler. Sisteme kayıt olduğunda girilecek bilgilerdeki yanlışlıklardan doğacak sonuçların bütün sorumluluğu adaylara aittir. Sistemin kimlik ile ilgili bilgi alanlarına, adayın pasaportundaki kimlik bilgileri değiştirilmeden, kısaltma yapılmadan girilmelidir. Sisteme kayıt yaptırdıktan sonra kişisel bilgilerinde düzenlenme yapılamaz.

  Sisteme kayıt olduğunda istenilen e-posta ve telefon numarası, adayın kendisine ait olmalı ve her aday yalnız bir e-posta kullanmalıdır. Bu e-posta ve telefon numarası ile başka adaylar adına herhangi bir yazışma ya da işlem yapılmamalıdır.

  Sisteme kayıt sayfasına adayın son üç ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğrafı (.jpg) ya da (.png) formatında taranarak 2MB’ı geçmeyecek şekilde yüklenmelidir. Fotoğraflar pasaport ya da diğer resmi kimlik belgelerinde kullanabilir nitelikte olmalıdır. Adayların, yüklemiş oldukları fotoğraflar Sınav Giriş Belgesi ve Sınav Sonuç Belgesinin üzerinde de yer alacaktır. Sınav salonu sorumlularının Sınav Giriş Belgesinde bulunan fotoğraftan adayın kimliğini belirlemede güçlük çekmesi halinde, adayın sınava alınmayacağı göz önünde tutulmalıdır.

  Sisteme girdiğiniz e-mail adresine doğrulama linki ve Aday Numaranız gönderilecektir. Adayların, gönderilen linke tıklayarak sisteme girip sayfasını aktif hale getirmesi gerekmektedir. Eğer doğrulama kodu e-mail adresine gelmediyse ilk önce mailinizin Spam ya da Junk kutusunu kontrol edin. Eğer adı geçen kutularda da e-maili bulamadıysanız yosbasvuru.atauni.edu.tr sayfasından ‘Doğrulama Kodu Gönder’ linkine tıklayın ve sizden istenilen bilgileri girin. 5 dakika sonra bir daha e-mailinizi kontrol edin. Eğer bu işlemler sonrası da bir e-mail almadıysanız yos@atauni.edu.tr e-mail adresine kayıt esnasında kullandığınız mail adresinden oluşan problemi belirten e-mail göndermeniz gerekmektedir. İlgili personellerimiz en kısa zamanda size yardımcı olacaklardır.

  Hesabınızı aktif hale getirdikten sonra kullanıcı adı ve şifrenizi girerek EK YERLEŞTİRME linkini seçerek tercih işlemlerinizi yapabilirsiniz.

  Başvuru yapan Adaylara, Aday numarası sadece bir kez verilecektir. Atatürk Üniversitesi ile yapılacak tüm yazışmalarında aday numarasının belirtilmesi zorunludur.

  Adaylardan, örgün öğretim programları için en fazla 5, ATA-AÖF (Atatürk Üniversitesi Açıköğretim) programları için 10 tercih olmak üzere toplam 15 tercih alınır.

  ATAYÖS puanına göre yapılan yerleştirmelerden sonra Açıköğretim Fakültesinin boş kalan kontenjanları için lise mezuniyet puanına göre yerleştirme yapılabilir.

  BELGE DOĞRULAMA  Üniversiteye başvuru yapacak öğrenciler için Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanan sınavlardan; lise bitirme sınavları statüsündeki eşdeğer sınavların (Abitur gibi) geçerlilik süreleri konusunda herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Ancak üniversite giriş sınavı statüsünde olan sınavların (SAT vs.) geçerlilik süreleri iki yıldır. Bu tür sınav sonuçları ile ek yerleştirmelerde başvurular alınmaktadır. Ek yerleştirmelerde “Yükseköğretim Kurumlarına Göre Yurt Dışından Öğrenci Kabulü Kriterleri” değerlendirilecektir:

  Yükseköğretim Kurumlarının düzenlediği ve üniversitemiz tarafından kabul edilen sınav sonuçları (ya da SAT ve ABİTUR belgeleri) ile ek yerleştirmelerde başvuruda bulunup Sınav Sonuç Belgesini yükleyen adayların belge doğrulamaları aşağıda verilen hususlara göre yapılacaktır:

  a) Doğrulama Linki ve Doğrulama Kodu bulunan kısmını sisteme yüklemeyen;
  b) Doğrulama Linki ve Kodu belgesinde bulunmayan;
  c) Bir önceki yılın YÖS Sınav Sonucunu Yükleyen ve belgede geçerlilik süresi belirtilmeyen;
  d) Sistemde elden girilen bilgiler ile yüklenen belgedeki bilgiler arasında uyuşmazlıklar olan (Örnek: 95,342 (Belgelerde sınav sonuç puanın virgülden sonra 3 hane halinde verilen sayıyı sistemde elden yazılması gereken kısımda belgede verildiği şekilde girilecektir) belgeler geçersiz sayılacaktır ve bu adayların başvuruları değerlendirilmeyecektir.
  Öğr. Gör. / Instructor
  Alsu BASTABAN

  alsu.bastaban@atauni.edu.tr
  yos@atauni.edu.tr
  +90 (442) 231 31 26