Slide background

Information About YOS Exam

Slide background

ATAYÖS BİLGİLENDİRME

Slide background

معلومات عامة حول إمتحان قبول الطلبة الأجانب

Slide background

Общая информация об экзамене для иностранных студентов

ATAYÖS 2020 çalışmaları başlatılmıştır. Güncel içerikler ilerleyen günlerde sayfamızda yer alacaktır.

GENEL BİLGİUluslararası Öğrenci Sınavı (ATAYÖS), Atatürk Üniversitesinde lisans ve önlisans düzeyinde öğrenim görmek isteyen yurt dışından ya da yabancı uyruklu öğrencilerin girecekleri ve sonuçlarını Atatürk Üniversitesi ile birlikte Türkiye’deki yaklaşık 80 devlet ve vakıf üniversitelerini tarafından kabul edilen bir sınavdır.

Sınav, Atatürk Üniversitesi tarafından 28 Nisan 2019 Pazar günü, saat 14.00’de ve tüm sınav merkezlerinde aynı anda Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça, Farsça ve Rusça dillerinde yapılacaktır.

ATAYÖS-2019 Sınav sonucu 1 (bir) yıl geçerli olup, yalnızca 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı Önlisans ve Lisans düzeyi başvurularında kullanılabilecektir.


İŞLEMBAŞLANGIÇ TARİHİBİTİŞ TARİHİ
Müracaatlar21 Ocak 201929 Mart 2019
10 Nisan 2019
Sınav Tarihi28 Nisan 2019 14.00'de (TR saati ile)
Sınav Sorularına İtiraz Süresi29 Nisan 20192 Mayıs 2019
İtirazların Cevaplanması10 Mayıs 2019
Sınav Sonuçlarının İlanı24 Mayıs 2019
Sınav Sonuçlarının İtiraz Süresi27 Mayıs 201929 Mayıs 2019
Sınav Sonuçlarına İtirazların Cevaplanması10 Haziran 2019
Program İçin Tercih Alımı12 Haziran 201924 Haziran 2019
Yerleştirme Sonucu28 Haziran 2019
Asıl Yerleştirmelerin Kesin Kayıt Süresi29 Temmuz 20196 Ağustos 2019
Ek Yerleştirme Tercih Alımı9 Ağustos 2019
16 Ağustos 2019
23 Ağustos 2019
26 Ağustos 2019
Ek Yerleştirme Sonuç İlanı6 Eylül 2019
Ek Yerleştirme Kesin Kayıt Süresi9 Eylül 201916 Eylül 2019
Ek Yerleştirme Yedek Listeden Yerleştirilenlerin İlanı20 Eylül 2019
Ek Yerleştirme Yedek Yerleştirilenlerin Kesin Kayıt Süresi23 Eylül 201927 Eylül 2019
* Yerleştirme takviminde ÖSYM sınav / kayıt tarihlerine bağlı olarak Rektörlük tarafından güncelleme yapılabilecektir.

Gelen Öğrenciler İçin Genel Bilgiler

BAŞVURU KOŞULLARI • Yurtiçinden ve yurtdışından Sınav başvuruları http://yosbasvuru.atauni.edu.tr/ adresinden yapılacaktır.
 • Belirtilen başvuru tarihleri sonrasında başvuru talepleri kesinlikle kabul edilmeyecektir.
 • ATAYÖS sınav sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonrasında bir programa kayıt olmak için aşağıda verilen koşullara sahip olunması zorunludur.
 • Kayıt için ilgili belgelerini sunmayan adayların üniversite kayıtları kesinlikle yapılamaz.

 • Başvuracak Adaylar:

  1. Lise son sınıfta olmaları ya da mezun durumda bulunmaları koşuluyla;
   • Yabancı uyruklu olanların,
   • Doğumla Türk vatandaşı olup da İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izni alanlar ve bunların Türk vatandaşlığından çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocuklarının Türk Vatandaşlığı Kanunu uyarınca aldığı Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olduklarını belgeleyenlerin, (5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 7. Maddesinde “(1) Türkiye içinde veya dışında Türk vatandaşı ana veya babadan evlilik birliği içinde doğan çocuk Türk vatandaşıdır.” Hükmü bulunmakta olup, yurt dışından kabul kontenjanlarına başvuracak adayların Türk Vatandaşlığı Kanunu’nu incelemelerinde yarar bulunmaktadır.)
   • Yabancı uyruklu iken sonradan kazanılan vatandaşlık ile TC vatandaşlığına geçenlerin / bu durumdaki çift uyrukluların;
    • * (Ekte açıklama verilmiştir)
    • 01/02/2013 tarihinden önce yurtdışında ortaöğretime devam eden TC uyruklu öğrencilerden ise ortaöğretiminin (lise) son üç yılını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanların ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki MEB nezdinde açılmış olan Türk okullarında tamamlayanlar dahil) yurt dışından öğrenci kabul kontenjanlarına başvuruları,
    • 01/02/2013 tarihinden sonra yurt dışında ortaöğretime başlayan adayların yurt dışından kabul kontenjanlarına ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanların ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki MEB nezdinde açılmış olan Türk okullarında tamamlayanlar dahil) başvuruları,
  2. KKTC uyruklu olup; KKTC’de ikamet eden ve KKTC’de ortaöğrenimini (lise) tamamlayan GCEAL sınav sonuçlarına sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan veya sahip olacakların başvuruları, kabul edilir.
  Adaylardan;

  1. T.C. uyruklu olup ortaöğreniminin (lise) tamamını Türkiye’de veya KKTC’de tamamlayanların,
  2. K.K.T.C. uyruklu olanların ortaöğreniminin tamamını (lise) K.K.T.C liselerinde bitirip GCE AL sonucuna sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan veya sahip olacaklar hariç),
  3. * a maddesinin 2 numaralı bendinde tanımlanan, doğumla ilk uyruğu T.C. olan çift uyrukluların, (a maddesinin 4 numaralı bendindeki şartları sağlayanlar hariç)
  4. Uyruğundan birisi K.K.T.C. olan çift uyrukluların ortaöğreniminin (lise) tamamını KKTC liselerinde bitirip GCE AL sonucuna sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan veya sahip olacaklar hariç),
  5. Türkiye’deki büyükelçilikler bünyesinde bulunan okullar ile Türkiye’de bulunan yabancı liselerde öğrenimlerini gören T.C uyruklu olan veya a maddesinin 2 numaralı bendinde tanımlanan doğumla ilk uyruğu T.C olan çift uyrukluların başvuruları kabul edilmez.

  * 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 7. Maddesinde “Türkiye içinde veya dışında Türk vatandaşı ana veya babadan evlilik birliği içinde doğan çocuk Türk vatandaşıdır.” hükmü bulunmakta olup, yurt dışından kabul kontenjanlarına başvuracak adayların Türkiye lise diplomasına sahip olanların başvuruları kabul edilmez. Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın “Yurtdışında bulunan Türk Okullarında lise öğrenimlerini (KKTC hariç) görenlerin başvurularının Yurt Dışından Öğrenci Kabulü kapsamında kabul edilebileceğine” ilişkin görüşü doğrultusunda yurtdışında faaliyet gösteren Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programında öğrenim görerek mezun olanlar da bu kapsamda değerlendirilebileceklerdir.


  1. ONLİNE BAŞVURU: ATAYÖS-2019 başvuru yapabilmek için http://yosbasvuru.atauni.edu.tr/ sistemine kayıt olmak gerekmektedir.

  2. Kaydınızın geçerli olabilmesi için kendinize ait e-posta adresi ve telefon numaranızı sisteme girmeniz gerekmektedir.

  3. Sisteme kayıt aşamasında istenilen tüm bilgileri resmi kimliğinize göre doldurmanız gerekmektedir.

  4. Sisteme kayıt sayfasına son üç ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğrafınız (.JPG) ya da (.PNG) formatında taranarak yüklenmelidir. Fotoğraflar pasaport ya da diğer resmi kimlik belgelerinde kullanabilir nitelikte olmalıdır.

  5. DOĞRULAMA KODU: Sisteme girdiğiniz e-mail adresinize doğrulama linki ve aday numaranız gelecektir, linke tıklayıp sisteme girerek sayfanızı aktif hale getirebilirsiniz.

  6. Doğrulama kodu e-mail adresinize gelmemesi durumunda ilk önce E-mailinizin Spam ya da Junk kutusunu kontrol ediniz. Adı geçen kutularda da E-mail bulamadıysanız sisteme giriş sayfasından ‘Doğrulama Kodu Gönder’ linkine tıklayarak yeniden Doğrulama Kodu talep edebilirsiniz.

  1. KESİN BAŞVURU: Hesabınızı aktif hale getirdikten sonra kullanıcı adı ve şifrenizi girerek ATAYÖS-2019 BAŞVURUSU linkini seçerek kesin sınav başvurusu yapabilirsiniz.

  2. Bu aşamada en fazla 1 sınav merkezi ve sınav dili tercih etmeniz gerekmektedir. Tercih ettiğiniz sınav merkezi ve sınav dili sonradan Aday tarafından değiştirilemez.

  3. SINAV ÜCRETİ Sınav ücreti online olarak sistem üzerinden ya da EFT/Havale/SWİFT olarak iki şekilde yatırılabilir. EFT/Havale/SWİFT ödemesi yaptıktan sonradan dekont sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

  4. BAŞVURU TAMAMLANDI: Ödeme işlemlerinize onay verildikten sonra sınav başvurunuz tamamlanmış olacaktır.


  1. Sınav tarihinden 10 gün önce (18 Nisan 2019 tarihinde) Adayların sisteme girip seçtikleri sınav merkezi adresini kontrol etmeleri gerekmektedir.

  2. SINAV GİRİŞ BELGESİ: Adaylar sınavdan 5 gün önce (23 Nisan 2019 tarihinde) sistemden “Sınav Giriş Belgesi” çıktısını alabilirler.

  3. Adaylar Sınavda Başvuru Sistemine kayıt için kullanmış olduğu resmi kimlik belgesi ve giriş belgesini yanında bulundurması gerekmektedir.

  BAŞVURU İŞLEMLERİ  • Yurtiçinden ve yurtdışından yapılacak başvurular, 21 Ocak 2019 - 29 Mart 2019 tarihleri arasında yosbasvuru.atauni.edu.tr internet adresinden yapılmaktadır. İnternet adresinden yapılmayan, elden ya da posta yoluyla yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.
  • Adaylar başvuru süresi içinde yosbasvuru.atauni.edu.tr adresinden sisteme çevrimiçi (on-line) olarak giriş yaparak, istenilen bilgileri dikkatle doldurup kayıt işlemlerini yapabilirler.
  • Kayıt esnasında beyan edilen bilgilerde eksik ya da yanlış olması durumunda, oluşacak mağduriyet sorumluluğu adaylara aittir. Sistemin kimlik ile ilgili bilgi alanlarına, resmi kimlik üzerinde verilen bilgileri değiştirilmeden, kısaltma yapılmadan girilmelidir. Sistem kaydı tamamlandıktan sonra kişisel bilgilerde düzenleme yapılamaz.
  • Sisteme kayıt esnasında istenilen E-posta ve telefon numarası, adayın kendisine ait olmalı ve her aday yalnız bir e-posta kullanmalıdır. Bu e-posta ve telefon numarası ile başka adaylar adına herhangi bir yazışma ya da işlem yapılmamalıdır.
  • Sisteme kayıt sayfasına adayın son üç ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğrafı (.JPG) ya da (.PNG) formatında taranarak 2MB’ı geçmeyecek şekilde yüklenmelidir. Fotoğraflar pasaport ya da diğer resmi T.C Kimlik belgelerinde kullanabilir nitelikte olmalıdır. Adayların, yüklemiş oldukları fotoğraflar Sınav Giriş Belgesi ve Sınav Sonuç Belgesinin üzerinde de yer alacaktır. Sınav salonu sorumlularının Sınav Giriş Belgesinde bulunan fotoğraftan adayın kimliğini belirlemede güçlük çekmesi halinde, adayın sınava alınmayacağı göz önünde tutulmalıdır.
  • Sisteme girilen E-mail adresine doğrulama linki ve Aday Numarası gönderilecektir. Adayların, gönderilen linke tıklayarak sisteme girip sayfasını aktif hale getirmesi gerekmektedir. Doğrulama kodu E-mail adresine gelmemesi durumunda, önce e-mailin Spam ya da Junk kutusunun kontrol edilmesi gerekmektedir. Adı geçen kutularda da E-maili bulamadıysanız sisteme giriş sayfasından ‘Doğrulama Kodu Gönder’ linkine tıklayarak yeni doğrulama linki talep edebilirsiniz. Belirtilen işlemler sonrasında bir E-mail alınmadıysa yos@atauni.edu.tr e-mail adresine kayıt esnasında kullanılan e-mail adresinden oluşan problemi belirten e-mail gönderilmesi gerekmektedir. İlgili personellerimiz en kısa zamanda yardımcı olacaklardır.
  • Hesabın aktif hale getirilmesinden sonra kullanıcı adı ve şifrenin girilmesinden sonra ATAYÖS-2019 BAŞVURUSU linki seçilerek kesin sınav başvurusu yapılabilir. Sınav ücreti yatırıldıktan ve danışmanlar tarafından başvuru işlemleri kontrol edilip onay verildikten sonra ATAYÖS-2019 başvurusu tamamlanmış sayılacaktır. ATAYÖS’e başvuracak adaylar, sınav ücretini başvuru süresi içinde SINAV ÜCRETİ kısmında belirtilen bilgilere göre ödeyecektir.
  • Başvuru yapan adaylara Aday Numarası bir kez verilecek olup Atatürk Üniversitesi ile yapılacak tüm yazışmalarda aday numarasının belirtilmesi zorunludur.

  SINAV ÜCRETİ  ATAYÖS Sınavı için adaylardan aşağıdaki tabloya göre ücret alınacaktır.

  Türkiye – Erzurum
  Türkiye – İstanbul-Avrupa
  Türkiye – İstanbul- Anadolu
  Türkiye – Ankara
  Türkiye – İzmir
  Türkiye – Van
  Türkiye – Bursa
  Türkiye – Gaziantep
  Türkiye – Şanlıurfa
  Türkiye – Antalya
  Türkiye – Hatay
  Türkiye – Konya
  Türkiye – Mersin
  Türkiye – Kayseri
  Türkiye – Samsun
  Türkiye – Sakarya
  Avusturya - Viyana
  Almanya-Berlin
  Almanya-Dortmund
  Almanya-Mannheim
  Belçika- Mons
  İran-Tahran
  İran-Urmia
  Suudi Arabistan - Cidde
  Suudi Arabistan - Medine
  Suudi Arabistan – Taif
  Suudi Arabistan – Riyad
  Suudi Arabistan- Tebük

  300 TL | 60 USD | 50 EURO

  Azerbeycan – Bakü
  Kırgızistan - Bişkek
  Kazakistan-Almatı
  200 TL | 40 USD | 35 EURO

  Yurtiçinden ve yurtdışından sınav ücreti yatıracak adayların dikkat edeceği hususlar:


  Sınav ücreti iki şekilde yatırılabilir:

  1. Sınav ücreti online olarak sistem üzerinden yatırılabilir. Bunun içi adayların kredi kartı ya da online ödeme yapılabilecek banka kartlarının (Visa ya da Master) bulunması gerekmektedir. Online olarak yapılan ödemede başvuru ödeme geçtiği takdirde otomatik olarak onaylanmaktadır. Onay mesajı sisteme kayıt esnasında yazmış olduğunuz mail adresine gelecektir.
  2. Sınav ücreti EFT/Havale/SWİFT olarak yatırılabilir. Yurtdışından ve yurtiçinden sınava başvuracak adaylar, sınav ücretini muhabir bir banka veya uluslararası işlem yapan bankalar aracılığı ile yatırabileceklerdir. Yurtiçinden ve yurtdışından sınav ücreti yatıracak adayların dikkat edeceği hususlar aşağıda sıralanmıştır.
   • Dekonta açıklama olarak Aday Numaranızı, yurtdışı kimliğinizde belirtildiği şekilde adınızı ve soyadınızı yazdırınız.
   • Sınav ücretleri yatırılırken bankaların havale işlem ücreti alacağı miktar, sınav ücreti olarak ödenecek tutarın dışında hesaplanmalıdır.
   • Sınav ücretini yatıran adayların banka şubesinden ayrılmadan önce, kendilerine verilen banka dekontunu dikkatle incelemeleri, bilgilerinde yanlışlık varsa mutlaka bankadan ayrılmadan düzelttirmeleri gerekmektedir.
   • Sınav ücretini yatırdıktan sonra sisteme girerek banka dekontunuzun resmini ve pasaportunuzun kimlik bilgileri bulunan sayfasının ya da TC kimlik belgenizin resmini yükleyiniz. Sisteme yüklemiş olduğunuz dekontun okunulmaz olduğu ya da başka resim yüklenmiş olduğu takdirde başvurunuz geçersiz sayılacaktır.
   • Adayların gönderdikleri paralar transfer edildikten ve hesaba aktarıldıktan sonra yatırılmış sayılır. Sınav ücreti eksiksiz olarak hesaba başvuru takvimi dâhilinde geçmesi gerekmektedir. Aksi halde takvim dışında hesaba geçen paranın iadesi yapılmaz ve başvuru geçersiz sayılacaktır.
   • Sınav Başvuru ücreti için özel çek, zarf içinde para, posta çeki ve benzeri kesinlikle gönderilmemelidir.
   • Yukarıda belirtilen bilgilerin eksik girildiği ya da yanlış girildiği takdirde (dekontun okunulamayacak şekilde yüklenmesi) başvuru geçersiz sayılıp ödemiş oluğunuz ücretin iadesi yapılmayacaktır.
   • Sınav ücreti EFT/Havale/SWİFT şeklinde yatırıldığı durumda sisteme yüklemiş olduğunuz dekont belgesine istinaden hesaba paranın geçip geçmediği kontrol edilerek sınav başvurusu onay işlemleri ofisimiz uzmanları tarafından yapılmaktadır.


  HALK BANKASI ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ ŞUBESİ - ERZURUM/TÜRKİYE


  HESAP ADI: ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ
  TL HESAP
  ŞUBE KODU: 1677
  HESAP NO: 06000001
  IBAN: TR21 0001 2001 6770 0006 0000 01

  USD HESAP
  ŞUBE KODU: 1677
  HESAP NO: 53100001
  IBAN: TR91 0001 2001 6770 0053 1000 01

  EURO HESAP
  ŞUBE KODU: 1677
  HESAP NO: 58100002
  IBAN: TR08 0001 2001 6770 0058 1000 02

  SWIFT
  TRHBTR2A


  SINAV ÜCRETİ İADESİ YAPILMAYAN DURUMLAR

  • Ücretini yatırdığı halde;
   • Başvurusundan vazgeçen,
   • Başvurusu geçersiz sayılan,
   • Sınava girmeyen veya giremeyen,
   • Sınava geç kalan,
   • Sınava alınmayan,
   • Sınavdan çıkarılan,
   • Sınavda başarı sağlayamayan,
   • Sınavı geçersiz sayılan adayların sınav başvuru ücretlerinin iadesi yapılmaz.
  • Adayların sistemde farklı hesaplar oluşturarak iki hesaptan da ödeme yaptığının tespiti durumunda yatırdığı ücretin iadesi yapılmaz.
  • Sınav ücretini başvuru takvimi dâhilinde yatırmayan adayların başvuruları kabul edilmez.
  • Adaylardan alınan sınav ücretleri gelecek yıllara devredilmez.


  SINAV ÜCRETİ İADESİ

  Sadece Atatürk Üniversitesi tarafından adayın seçmiş olduğu sınav merkezinde yapılacak olan sınavın iptal edilmesi durumunda sınav ücreti iade edilir. Bunun haricindeki hiçbir durum için sınav ücret iadesi yapılmaz. Ücret iadeleri TL (Türk Lirası) üzerinden yapıldığından dolayı iadenin yapılacağı günün döviz kuruna göre iade yapılır.


  * Atatürk Üniversitesi tarafından belirlenen sınav merkezinde sınavın iptal edilmesi durumunda ücret iadesi yapılabilmesi için dikkat edilecek hususlar;
  • Sınav başvuru ücreti toplu şekilde ödendiğinde,
  • ATM üzerinden yatırılmış olup sisteme yüklenen dekontun açıklama kısmında başvuruda bulunan öğrencinin Aday No, Adı ve Soyadı bulunmadığı durumda,
  • Dekont açıklama kısmında başvuruda bulunan aday öğrencinin Adı, Soyadı ve aday numarası eksik ya da yanlış yazıldığı durumlarda iade hiçbir şekilde yapılmayacaktır.

  SINAV MERKEZLERİ  ATAYÖS 2019 aşağıda yer alan sınav merkezlerinde yapılacaktır:

  Avusturya - Viyana
  Almanya-Berlin Almanya-Dortmund Almanya-Mannheim
  Belçika-Mons
  İran-Tahran İran-Urmia
  Suudi Arabistan - Cidde Suudi Arabistan - Medine Suudi Arabistan – Taif Suudi Arabistan – Riyad Suudi Arabistan- Tebük
  Azerbeycan – Bakü
  Kırgızistan - Bişkek
  Kazakistan-Almatı
  Türkiye- Erzurum, İstanbul-Avrupa, İstanbul-Anadolu, Ankara, İzmir, Van, Bursa, Gaziantep, Şanlıurfa, Antalya, Hatay, Konya, Mersin, Kayseri, Samsun,Sakarya

  Sınav başvurusu sırasında adaylardan 1 (bir) “sınav merkezi tercihi” seçmeleri istenmektedir. Sınav merkezi ile birlikte sınav dili tercihi istenecektir. Tercih yaptığınız sınav merkezleri ve sınav dili ödeme yapıldıktan sonra değiştirilmemektedir.


  Sınav kitapçığı iki dilde olacaktır: Türkçe (tüm kitapçıklarda olacaktır) ve Sizin listeden seçeceğiniz “destek dili”nde (Türkçe - İngilizce, Türkçe - Almanca, Türkçe - Fransızca, Türkçe - Arapça, Türkçe - Farsça, Türkçe - Rusça). Adaylar sınav başvurusu esnasında ancak 1 (bir) sınav “destek dili” seçebilirler. Asıl metin Türkçedir, seçeceğiniz “destek dil” Sizin soruları anlamanızda yardımcı olma amaçlı verilecektir.


  Sınav tarihinden 10 gün öncesine kadar sınav merkezleri konusunda Atatürk Üniversitesi değişiklik yapma ve iptal etme hakkına sahiptir. Bu nedenden dolayı, sınava 10 gün kala sisteme giriş yapıp sınav tercihlerinizi kontrol etmeniz gerekmektedir.

  Örnek Sorular  Temel Öğrenme Becerileri başlığı altında toplam 80 soru sorulacaktır. Sınav 100 puan üzerinden değerlendirilecektir. Bu sınavda verilen cevaplama süresi 150 dakikadır (2,5 saat). Sınavda yanlış cevaplanan sorular doğru cevaplanan soruları etkilememektedir.

  ATAYÖS 2018 soruları için tıklayınız. (Tüm sorular yayımlanmamaktadır.)  2019 ATAYÖS Sorularının Konulara Göre Dağılımı

  Konu Başlığı Soru Sayısı
  Genel Yetenek 40
  Kümeler 1
  Sayılar 5
  Faktöriyel 1
  Çarpanlara Ayırma 1
  Oran-Orantı 1
  Denklemler 4
  Polinomlar 1
  Fonksiyonlar 4
  Logaritma 2
  Toplam, Çarpım Sembolü 1
  Limit 2
  Türev 3
  İntegral 2
  Karmaşık (Kompleks) Sayılar 2
  Matrisler, Determinant 2
  Trigonometri 2
  Geometri 6
  TOPLAM : 80

  Sınav yukarıda belirtilen konular üzerinde yapılacaktır. Adayların ATAYÖS Sınavına girebilmek için Türkçe veya İngilizce bilmelerine gerek yoktur. Sınav sonucu ile takvim dâhilinde tercih işlemleri neticesinde herhangi bir programa yerleşen öğrenciler, Üniversitenin ilgili birimleri tarafından yapılacak olan Türkçe ve Yabancı Dil Yeterlik Sınavına alınırlar. Bu sınavlarda başarılı olan öğrenciler Türkçe ve Yabancı Dil hazırlık sınıfı öğrenimi görmeden doğrudan birinci sınıftan öğrenimlerine başlarlar, başarılı olamayan öğrenciler hazırlık sınıfı eğitimi alırlar.

  Sınavda Uyulacak Kurallar  1. Cep telefonu ile sınava girmek kesinlikle yasaktır. Çağrı cihazı, telsiz, vb. haberleşme araçları ile cep bilgisayarı, saat fonksiyonu dışında fonksiyonu bulunan saat vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla ve ayrıca silah vb. teçhizatla, müsvedde kâğıdı, defter, kitap, sözlük, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi, hesap cetveli, pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlarla da sınava girmek yasaktır. Bu araçlarla sınava girmiş adayların yabancı uyruk numaraları mutlaka Salon Sınav Tutanağına yazılacak, bu adayların sınavları geçersiz sayılacaktır.
  2. Sınav evrakını teslim ederek salonu terk eden aday, her ne sebeple olursa olsun tekrar sınava alınmayacaktır.
  3. Sınav süresince öğrencilerin görevlilerle konuşmaları ve soru sormaları, görevlilerin de öğrencilerle yakından ve alçak sesle konuşmaları yasaktır.
  4. Sınavlarını tamamlasalar bile sınavın ilk 75 ve son 10 dakikasında öğrencilerin salondan çıkmalarına izin verilmeyecektir.
  5. Sınavda yetki verilmiş görevliler, bu salondaki sınavın kurallara uygun biçimde yapılmadığını, toplu kopya girişiminde bulunulduğunu raporlarında bildirdikleri veya sınav evrakı üzerinde yapılan incelemeler sonucu toplu kopya çekildiği saptandığı takdirde, Atatürk Üniversitesi tarafından bu salonda sınava giren öğrencilerin tümünün sınavları geçersiz sayılır.
  6. Öğrenciler sınav sırasında görevlilerin her türlü uyarısına uymak zorundadır. Görevliler gerektiğinde öğrencilerin oturma yerlerini değiştirebilir. Sınavın geçerli sayılması, her şeyden önce sınav kurallarına uyulmasına bağlıdır. Eksik belge ile sınava girdiği tespit edilen, sınav kurallarını, düzenini ve işleyişini bozan, sınavın yapılmasını uzun veya kısa süre engelleyen, sınav görevlilerine hakaret eden, fiili saldırıda bulunan ve tehdit eden, sınav huzurunu bozacak kadar yüksek sesle konuşan, sınav salonunu kendilerine duyurulan süreden önce terk eden, sınav görevlilerinin sınavla ilgili düzenlemelerine uymayan ve sınav sırasında kopya çeken, çekmeye girişen, kopya veren, alan, kopya çekilmesine yardım eden öğrencilerin kimlik bilgileri Bireysel Sınav İptal Tutanağına yazılır ve sınavları geçersiz sayılır.
  7. Soru kitapçıklarının sayfalarını eksik olarak teslim eden öğrencilerin sınavları geçersiz sayılır.
  8. Soru Kitapçığının sayfalarındaki boş yerleri müsvedde olarak kullanabilirsiniz. Başka bir kâğıdı müsvedde olarak kullanmak yasaktır.
  9. Öğrencilerin soruları ve/veya sorulara verdikleri yanıtları Cevap Kâğıdı dışında herhangi bir yere yazmaları ve bunu sınav salonundan dışarıya çıkarmaları yasaktır.
  10. Soru Kitapçığı ile Cevap Kâğıdı üzerindeki doldurulması gereken alanları doldurmayan öğrencilerin durumları Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi tarafından incelenerek karara bağlanacaktır.
  11. Cevap kâğıdına yazılacak her türlü yazı, rakam ve yapılacak işaretlemeler için koyu yazan siyah kurşun kalem kullanılacaktır.
  12. Sınav sırasında sigara içilmesi, öğrencilerin birbirinden kalem, silgi vb. şeyleri istemeleri veya bunların alışverişinde bulunmaları kesinlikle yasaktır.
  13. Soru Kitapçığında test ile ilgili açıklamalar yazılıdır. Bu açıklamaları okumadan ve size "SINAV BAŞLAMIŞTIR." denilmeden soruları cevaplamaya başlamayınız.
  14. Teslim etmediğiniz evrak nedeniyle sınavlarınız geçersiz sayılacağından sınavınız bittiğinde, Cevap Kâğıdı ve Soru Kitapçığınızı salon görevlilerine şahsen teslim ediniz.

  TERCİH  Tercih işlemleri http://yosbasvuru.atauni.edu.tr/ adresinden yapılacaktır.

  Adaylardan, örgün öğretim programları için en fazla 5, ATA-AÖF (Atatürk Üniversitesi Açıköğretim) programları için 10 tercih olmak üzere toplam 15 tercih alınır.

  ATAYÖS puanına göre yapılan yerleştirmelerden sonra Açıköğretim Fakültesinin boş kalan kontenjanları için lise mezuniyet puanına göre yerleştirme yapılabilir.

  Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlarını tercih etmek isteyen öğrenciler için:

  • Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programları tercih eden ve bu programlara yerleştirilen öğrencilerin kayıtlarının yapılabilmesi için, bu öğrencilerin ilgili birim tarafından yapılacak olan özel yetenek sınavına girmeleri ve bu sınavdan da başarılı olmaları gerekmektedir. Özel Yetenek Sınavına ayrıyeten kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Detaylı Bilgi ve sınav takvimleri için tıklayınız.

  Yapılacak olan sınavlarda adayların alacakları puanlar, ÜNİP’e üye üniversiteler başta olmak üzere Türkiye’deki diğer birçok Üniversite tarafından kullanılabilecektir. ATAYÖS-2019 sınav sonuçlarını kabul eden üniversiteleri görmek için tıklayınız

  Tercih işlemlerini yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar:
  1. Adaylardan, örgün öğretim programları için en fazla 5, ATA- programları için 10 tercih olmak üzere toplam 15 tercih yapabilir, tüm tercihleri yapmak zorunlu değildir.
  2. Yerleştirme işlemlerinde tercihlerin sıralamasına ve başarı puanına göre öncelik verilecektir.
  3. Sınav sonucu ile yapılan tercih işlemlerinde sadece sınav sonuç puanı dikkate alınarak yerleştirme işlemleri yapılır.


  Yerleştirme işlemleri;

  • İlk yerleştirme işlemleri Üniversitemiz tarafından yapılan ATAYÖS-2019 sınavına giren öğrenci adayları için,
  • Ek yerleştirme işlemleri ATAYÖS-2019 Sınavına giren öğrenci adaylarıyla birlikte;
   • Aşağıda verilen belge doğrulama kriterlerine uyumlu diğer Yükseköğretim Kurumlarının sınavlarına giren öğrenci adayları sınav sonuçlarının 0,9 ile çarpılarak başvuruları kabul edilecektir.
   • Kabul edildiği ilan edilen diğer uluslararası sınav sonuçları (SAT, Abitur) kabul edilecektir.
   • Sadece açıköğretim fakültesi programlarına başvuruda bulunacak Adaylar lise diploma notu ile başvuruda bulunabilirler.

  KONTENJANLAR  ATAYÖS 2018 kontenjanları için tıklayınız.

  ATAYÖS 2019 Kontenjanları için tıklayınız.

  EK YERLEŞTİRME  Ek yerleştirmeye başvuru yapmayı hak kazananlar:
  1. ATAYÖS-2019 sınavına giren, Atatürk Üniversitesine tercihlerini yapan ama yerleşmeyen öğrenci adayları.
  2. ATAYÖS-2019 sınavına giren, ancak asıl yerleştirmelerde tercih işlemlerini yapmayan öğrenci adayları.
  3. Aşağıda verilen belge doğrulama kriterlerine uyumlu diğer Yükseköğretim Kurumlarının sınavlarına giren öğrenci adayları sınav sonuçlarının 0,9 ile çarpılarak başvuruları kabul edilecektir.
  4. Kabul edildiği ilan edilen diğer uluslararası sınav sonuçları (SAT, Abitur) kabul edilecektir.
  5. Sadece Açıköğretim Fakültesi programlarına başvuruda bulunacak adaylar lise diploma notu ile başvuruda bulunabilirler.

  Atatürk Üniversitesi tarafından kabul edilen uluslararası sınav listesi için tıklayınız.

  BAŞVURU  Yurtiçinden ve yurtdışından sınava başvurular, http://yosbasvuru.atauni.edu.tr/ adresinden yapılacaktır.

  ATAYÖS-2019 sınavına giren aday öğrencilerden ancak asıl yerleştirmelerde tercih işlemleri yapmayan ya da asıl yerleştirmelerde tercih işlemlerini yapıp hiçbir programa yerleşmeyen aday öğrenciler ek yerleştirmelerde başvuruda bulunabilirler. Kayıt yaptıkları hesaplarından solda verilen “EK YERLEŞTİRME” butonuna tıklayarak tercih işlemelerini yapabilirler.

  Sisteme kayıt olduğunda girilecek bilgilerdeki yanlışlıklardan doğacak sonuçların bütün sorumluluğu adaylara aittir. Sistemin kimlik ile ilgili bilgi alanlarına, adayın pasaportundaki kimlik bilgileri değiştirilmeden, kısaltma yapılmadan girilmelidir. Sisteme kayıt yaptırdıktan sonra kişisel bilgilerinde düzenlenme yapılamaz.

  Sisteme kayıt olduğunda istenilen e-posta ve telefon numarası, adayın kendisine ait olmalı ve her aday yalnız bir e-posta kullanmalıdır. Bu e-posta ve telefon numarası ile başka adaylar adına herhangi bir yazışma ya da işlem yapılmamalıdır.

  Sisteme kayıt sayfasına adayın son üç ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğrafı (.jpg) ya da (.png) formatında taranarak 2MB’ı geçmeyecek şekilde yüklenmelidir. Fotoğraflar pasaport ya da diğer resmi kimlik belgelerinde kullanabilir nitelikte olmalıdır. Adayların, yüklemiş oldukları fotoğraflar Sınav Giriş Belgesi ve Sınav Sonuç Belgesinin üzerinde de yer alacaktır. Sınav salonu sorumlularının Sınav Giriş Belgesinde bulunan fotoğraftan adayın kimliğini belirlemede güçlük çekmesi halinde, adayın sınava alınmayacağı göz önünde tutulmalıdır.

  Sisteme girilen e-mail adresine doğrulama linki ve Aday Numarası gönderilecektir. Adayların, gönderilen linke tıklayarak sisteme girip sayfasını aktif hale getirmesi gerekmektedir. Eğer doğrulama kodu e-mail adresine gelmedi ise ilk önce e-mailin Spam ya da Junk kutusunun kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer adı geçen kutularda da e-maili bulamadıysanız sisteme giriş sayfasından ‘Doğrulama Kodu Gönder’ linkine tıklayarak yeni Doğrulama Linki talep edebilirsiniz. Eğer bu işlemler sonrasında bir e-mail alınmadıysa yos@atauni.edu.tr e-mail adresine kayıt esnasında kullanılan e-mail adresinden oluşan problemi belirten e-mail gönderilmesi gerekmektedir. İlgili personellerimiz en kısa zamanda yardımcı olacaklardır.

  Başvuru yapan Adaylara, Aday numarası sadece bir kez verilecektir. Atatürk Üniversitesi ile yapılacak tüm yazışmalarında aday numarasının belirtilmesi zorunludur.

  Hesabınızı aktif hale getirdikten sonra kullanıcı adı ve şifrenizi girerek EK YERLEŞTİRME linkini seçerek tercih işlemlerinizi yapabilirsiniz.

  Adaylardan, örgün öğretim programları için en fazla 5, ATA-AÖF (Atatürk Üniversitesi Açıköğretim) programları için 10 tercih olmak üzere toplam 15 tercih alınır.

  ATAYÖS puanına göre yapılan yerleştirmelerden sonra Açıköğretim Fakültesinin boş kalan kontenjanları için lise mezuniyet puanına göre yerleştirme yapılabilir. Detaylı bilgi için tıklayınız

  BELGE DOĞRULAMA  Üniversiteye başvuru yapacak öğrenciler için Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanan sınavlardan; lise bitirme sınavları statüsündeki eşdeğer sınavların (Abitur gibi) geçerlilik süreleri konusunda herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Ancak üniversite giriş sınavı statüsünde olan sınavların (SAT vs.) geçerlilik süreleri iki yıldır. Bu tür sınav sonuçları ile ek yerleştirmelerde başvurular alınmaktadır. Ek yerleştirmelerde “Yükseköğretim Kurumlarına Göre Yurt Dışından Öğrenci Kabulü Kriterleri” değerlendirilecektir.

  Yükseköğretim Kurumlarının düzenlediği ve üniversitemiz tarafından kabul edilen sınav sonuçları (ya da SAT ve ABİTUR belgeleri) ile ek yerleştirmelerde başvuruda bulunup Sınav Sonuç Belgesini yükleyen adayların belge doğrulamaları aşağıda verilen hususlara göre yapılacaktır:

  • Doğrulama Linki ve Doğrulama Kodu bulunan kısmını sisteme yüklemeyen;
  • Doğrulama Linki ve Kodu belgesinde bulunmayan;
  • Bir önceki yılın YÖS Sınav Sonucunu Yükleyen ve belgede sınav tarihi ve geçerlilik süresi belirtilmeyen;
  • Sistemde elden girilen bilgiler ile yüklenen belgedeki bilgiler arasında uyuşmazlıklar olan (Örnek: 95,342 (Belgelerde sınav sonuç puanın virgülden sonra 3 hane halinde verilen sayıyı sistemde elden yazılması gereken kısımda belgede verildiği şekilde girilecektir) belgeler geçersiz sayılacaktır ve bu adayların başvuruları değerlendirilmeyecektir.

  Yapılan değerlendirme sonucuna göre Üniversiteye kayıt hakkı kazanan öğrenciler, gerekli belgelerle Öğrenci İşleri Daire Başkanlığınca web sayfasında belirlenen tarihler arasında kayıt yaptırmak zorundadırlar. Süresi içinde kayıt yaptırmayan adaylar, kayıt hakkını kaybetmiş sayılırlar.  Kayıt yapılabilmesi için aşağıda belirtilen belgelerin temin edilmesi gerekmektedir:

  Yurt Dışında İkamet edenler için:
  1. Lise Diplomasının aslı ile Türk Dış Temsilciliklerinden onaylı Türkçe tercümesi
  2. Diploma Denklik Belgesi (ülkelerinizdeki Türk Dış Temsilciliklerinden alınır)
  3. Not Durumu Belgesi (transkript) aslı ile Türk Dış Temsilciliklerinden onaylı Türkçe tercümesi
  4. Uluslararası Seviye Tespit Sınavı Sonuç Belgesinin aslı ve tercih sonuç sayfasının çıktısı (ATAYÖS) (Ek yerleştirmelerde YÖS sınav sonuç belgesi ya da uluslararası sınav belgesi SAT 1, Abitur. SAT 1 ve Abitur belgelerin aslı ile Türk Dış Temsilciliklerinden onaylı Türkçe tercümesi bulunması gerekmektedir) (Liseyi KKTC’de bitirenlerin GCEAL sınav sonucu ile birlikte)
  5. 6 Adet Vesikalık Fotoğraf
  6. Pasaport ve Pasaportun onaylı fotokopisi ile pasaportun Türkçeye çevrili Türk Dış Temsilciliklerinden onaylı örneği
  7. Mavi kart sahiplerinin mavi kart ile birlikte İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izin belgesi
  8. Ülkemizdeki öğrenim sürelerince giderlerini karşılayabilecek maddi yeterlilikte olduklarına yönelik yazılı beyanı (T.C. Uyruklu öğrenciler hariç)
  9. Katkı payı ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontu ( kayıt esnasında Ön Kayıt sonrası Öğrenci İşleri Daire Başkanlığının Uluslararası Öğrenciler Ofisi tarafından verilen numara ile Üniversitemizin anlaşmalı olduğu bankaların birine yatırılır)
  10. Türkçe Yeterlilik Belgesi (bu belgeyi ibraz edemeyen adaylar Üniversitemiz tarafından yapılacak Türkçe Seviye Belirleme Sınavına alınacaklardır)
  11. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Çift uyruklular),


  Türkiye'de İkamet edenler için:
  1. Lise Diplomasının aslı ile Türkiye’de noter onaylı Türkçe tercümesi
  2. Diploma Denklik Belgesi (İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden alınır)
  3. Not Durumu Belgesi (transkript) aslı ile Türkiye’de noter onaylı Türkçe tercümesi
  4. Uluslararası Seviye Tespit Sınavı Sonuç Belgesinin aslı ve tercih sonuç sayfasının çıktısı (ATAYÖS) (Ek yerleştirmelerde YÖS sınav sonuç belgesi ya da uluslararası sınav belgesi SAT 1, Abitur. SAT 1 ve Abitur belgelerin aslı ile Türkiye’de noter onaylı Türkçe tercümesi bulunması gerekmektedir) (Liseyi KKTC’de bitirenlerin GCEAL sınav sonucu ile birlikte)
  5. 6 Adet Vesikalık Fotoğraf
  6. Pasaport ve Pasaportun onaylı fotokopisi ile pasaportun Türkçeye çevrili Türkiye’de noter onaylı örneği
  7. Mavi kart sahiplerinin mavi kart ile birlikte İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izin belgesi
  8. Ülkemizdeki öğrenim sürelerince giderlerini karşılayabilecek maddi yeterlilikte olduklarına yönelik yazılı beyanı (T.C. Uyruklu öğrenciler hariç)
  9. Katkı payı ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontu ( kayıt esnasında Ön Kayıt sonrası Öğrenci İşleri Daire Başkanlığının Uluslararası Öğrenciler Ofisi tarafından verilen numara ile Üniversitemizin anlaşmalı olduğu bankaların birine yatırılır)
  10. Türkçe Yeterlilik Belgesi (bu belgeyi ibraz edemeyen adaylar Üniversitemiz tarafından yapılacak Türkçe Seviye Belirleme Sınavına alınacaklardır)
  11. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Çift uyruklular)


  Kayıt sırasında belgelerini belirtilen kayıt tarihleri arasında “eksik ya da yanlış veya belgelerini sunmayan” adayların üniversiteye kayıtları yapılmaz.
  İlgili programlara yerleşme hakkı kazanan öğrenciler Üniversitede her öğretim yılında belirlenen ve Üniversite internet sitesinde ilan edilen eğitim ve sürdürülebilir yaşam maliyetinin finansal kaynağını uluslararası geçerliliği olan resmi bir belge ile belgelendirmek zorundadırlar.
  Suriye, Irak ve Libya’dan gelen ve ilgili kurumlar tarafından kayıt altına alınan öğrencilerden ortaöğretimini Geçici Eğitim Merkezlerinde bitirip “Geçici Eğitim Merkezi Diploması/Belgesi” denkliği ile birlikte Açık Öğretim Lisesine kayıtlarını yaptırarak gerekli şartları yerine getirip mezun olduklarını belgelemeleri gerekmektedir.
  Üniversiteye kayıt yaptıran yabancı uyruklu öğrenciler, ilk kayıt tarihinden itibaren üç ay içinde talepte bulunmaları halinde genel sağlık sigortası primi ödemek suretiyle genel sağlık sigortalısı olabilir.
  Üniversiteye kayıt yaptıran yabancı uyruklu öğrenciler, kayıt tarihinden itibaren üç ay içinde Geçici T.C. Kimlik numarası başvurusunda bulunup, alacakları TC kimlik numaralarını Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına bildirmek zorundadırlar.
  Üniversiteye yurt dışından kabul edilecek öğrencilerden her yıl alınacak öğrenim ücretleri, Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen asgari ve azami miktarlar aşılmamak kaydıyla Üniversite Yönetim Kurulu tarafından belirlenir.
  Başvuru, yerleştirme ve kayıt sürecinde tahrif edilmiş, sahte, eksik ve yanlış bilgi ve belge sunanların kesin kayıtları yapılmış olsa bile kayıtları iptal edilir.
  Vize ile ya da vize muafiyetinden yararlanarak Türkiye’ye gelip Önlisans, Lisans seviyelerinde öğrenim görecek yabancı öğrencilerden ‘öğrenim meşruhatlı vize’ aranmamaktadır.
  ‘Sınav Sonuç Belgesi Öğrenci Kabul Belgesi’ yerine geçmektedir.
  Öğr. Gör. / Instructor
  Alsu BASTABAN

  alsu.bastaban@atauni.edu.tr
  yos@atauni.edu.tr
  +90 (442) 231 31 26