Avrupa Gönüllü Hizmeti Nedir?

EVS (European Voluntary Service) Avrupa Gönüllü Hizmeti, 18-30 yaş arasındaki gençlerin Avrupa Birliği’ne üye bir ülkede bir sivil toplum, kamu kuruluşunda (vakıf, dernek-okul-üniversite) veya sosyal içerikli bir projede gönüllü olarak çalışmalarına olanak tanıyan uluslararası bir programdır.
Ülkemizin 2004 yılından buyana asil yararlanıcısı olduğu Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programlarının altından yer alan bir sosyal programdır.
Devletler arasında imzalanmış yasal bir süreç olmakla birlikte, ülkemizde Avrupa Birliği Bakanlığına Bağlı bağlı “AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı” tarafından koordine edilmektedir.

Başvuru Yapmak Ücretli Mi?

Avrupa Gönüllü Hizmeti ücretsiz bir programdır. Başvuran gençlerden hiçbir ücret alınmaz. Gencin yol, konaklama, yemek masrafları ve dil eğitimi Ulusal Ajanslar tarafından karşılandığı gibi kendisine belli bir miktar da cep harçlığı verilir. Sadece Türkiye iç hat biletiniz projelerdeki dar yol kalemi bütçesinden dolayı karşılanmaz.

Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Şu aşamada Rektörlüğümüzün projelerinde hangi ülkeler varsa onlara gidebilirsiniz; ülke listeleri proje dönemlerine göre yeni işbirliklerine göre değişebilir fakat 27 Avrupa Birliği (AB) üye devletlerinden herhangi bir tanesine kendiniz ilgili ülke ve kuruluşlardan kabul alarak gidebilirsiniz .

Evs başvurusu için tıklayınız.