Online Öğrenci Başvuru Tarihleri:

1 Mart – 15 Mart 2018

15 Mart 2018 tarihinden sonra Online Başvuru Sistemi kapanacak olup belirtilen tarih dışında başvuru talepleri kesinlikle kabul edilmeyecektir.

 

AÇIKLAMALAR

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Güz veya Güz ve Bahar dönemlerinde, anlaşmalı olduğumuz üniversitelerden en fazla 3 üniversite tercihi yapabilir, kontenjan elemeleri sonucunda yerleştiğiniz üniversitede Farabi Değişim Programı öğrencisi olarak öğrenim görebilirsiniz.

Başvurular Üniversitemiz Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS) üzerinden Online olarak yapılmaktadır.

 

BAŞVURU KOŞULLARI

 • Ön Lisans/Lisans öğrencileri için Genel Not Ortalamasının en az 2.00/4.00 olması gerekmektedir.
 • Yüksek Lisans/Doktora öğrencileri için Genel Not Ortalamasının en az 2.50/4.00 olması gerekmektedir.
 • Yüksek lisans ve doktora öğrencileri, hazırlık ve bilimsel hazırlık dönemleri ile esas eğitime başladıkları ilk yarıyıl için bu programdan yararlanamazlar.
 • Disiplin cezası alan öğrenciler yararlanamaz.
 • Tıp Fakültesi İntern öğrencileri yararlanamaz.
 • Hazırlık sınıfı okuyan öğrenciler yararlanamaz.
 • Öğrencinin alttan dersi olması başvuruya engel değildir.
 • Öğrencinin 1. Sınıfta öğrenim görmesi durumunda Güz Dönemi Not Ortalaması dikkate alınmaktadır.
 • Daha önceden Farabi Değişim Programından yararlanan öğrenciler tekrar yararlanamaz.

 

BAŞVURU BELGELERİ 

Online Başvuru işlemlerini eksiksiz ve doğru olarak tamamlayıp kontenjan elemelerini geçen üniversitemiz öğrencilerine ait Aday Öğrenci Başvuru Belgeleri Üniversitemiz Farabi Ofisi tarafından hazırlanarak karşı Üniversitelere onay için gönderilir.

 

BURS BİLGİLERİ 

 • Almakta olduğunuz burslarınız kesilmeden karşılıksız burs alabilirsiniz.
 • Staj haricinde, herhangi bir kamu kurum veya kuruluşlarında çalışanlar ile özel sektörde sürekli ücrete tabi istihdam edilen öğrencilere Farabi Değişim Programı kapsamında herhangi bir burs ödemesi yapılmamaktadır.
 • Farabi Değişim Programından yararlanıp gittikleri Üniversitelerde tüm derslerden devamsızlıktan kalan öğrencilere yatırılan burslar öğrenci tarafından iade edilir.
 • 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı için Farabi Değişim Programı kapsamında öğrenim görmeye hak kazanan öğrencilere ödenecek “Burs Miktarları” aşağıda belirtilmiştir.
 • Aşağıda yer alan tabloda belirtilen devlet  üniversitelerine gitmek isteyen öğrencilere ödenecek aylık burs miktarının 8 ay süre ile 700 TL,

 

ÜNİVERSİTE LİSTESİ

AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ AĞRI
ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ ARDAHAN
BATMAN ÜNİVERSİTESİ BATMAN
BAYBURT ÜNİVERSİTESİ BAYBURT
BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ BİNGÖL
BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ BİTLİS
ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ ERZİNCAN
GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ GÜMÜŞHANE
HAKKARİ ÜNİVERSİTESİ HAKKARİ
IĞDIR ÜNİVERSİTESİ IĞDIR
MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ MARDİN
MUNZUR ÜNİVERSİTESİ TUNCELİ
MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ MUŞ
SİİRT ÜNİVERSİTESİ SİİRT
ŞIRNAK ÜNİVERSİTESİ ŞIRNAK

 

Diğer devlet üniversitelerinde değişime katılacak öğrencilere ödenecek aylık burs miktarının ise 4 ay süre ile 500 TL olarak belirlenmesi,

 

“Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Yürütme Kurulunun 14.02.2018 tarihli toplantısında uygun bulunmuştur.

 

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR!

 • Farabi Değişim Programına başvuruda bulunmadan önce öğrenim görmek istediğiniz Üniversitede öğrenim gördüğünüz bölümün olmasına ve Öğrenim göreceğiniz Dönemlere ait Ders içeriklerinin eşleşip eşleşmediğini (Başvuracağınız Üniversite Web Sayfalarından) kontrol ederek tercih yapınız.
 • Farabi Değişim Programı öğrencileri Üniversitemizde alabileceği en fazla Dönemlik Kredi Yükü esas alınarak alttan ve üsten ders alma hakkına sahiptir.
 • İstanbul Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi için tercih yapacak öğrencilerimiz aynı zamanda bu iki Üniversitelere de Online başvuru yapmak zorundadırlar. Diğer üniversiteleri tercih yapacak öğrenciler gidecekleri Üniversite Web sayfalarından Online başvuru yapılıyor mu diye kontrol edebilirler.
 • Yabancı Dil Yeterliliği isteyen Üniversiteleri tercih yapacak öğrenciler Yabancı Dil Seviyesini gösteren belgelerini Online başvuru tarihlerinde Farabi Ofisimize teslim etmeleri gerekmektedir. (ÖSYM’nin veya üniversitemizin yaptığı dil sınavı sonuç belgesi)
 • Başvuruda bulunacağınız Üniversite Yabancı Dilde Eğitim yapıyorsa Yabancı Dil Seviyesini gösteren belgenizi Online başvuru tarihleri arasında Farabi Ofisimize teslim etmeniz gerekmektedir.
 • Tercih yaptığınız Üniversitelerin Farabi Değişim Programı web sayfalarını inceleyiniz.
 • Soru ve Önerilerinizi farabi@atauni.edu.tr e-posta adresine mail olarak gönderebilirsiniz.

FERAGAT
Farabi Değişim Programına başvuru yapmış olup, başvurusu Üniversitemiz ve karşı Üniversite tarafından kabul edilip, Farabi öğrencisi olarak YÖK’ten onay alınmış öğrenciler, geçerli bir nedeni olması şartı ile Değişim Programdan vazgeçebilirler.

Feragat eden öğrenciler Web sayfamızda bulunan Feragat dilekçesini doldurarak Üniversitemiz Farabi Ofisine teslim etmeleri gerekir.

Ancak neden göstermeden ve dilekçe vermeden programdan vazgeçen öğrenciler tekrar Farabi Programına başvuruda bulunamazlar.

Mazereti bulunan ve Ders Uyuşmazlığı olan öğrenciler başvurdukları eğitim öğretim yılı başlamadan 1 ay öncesine kadar Feragat dilekçelerini Farabi ofisimize teslim etmeleri gerekmektedir.

ÖN LİSANS, YÜKSEK LİSANS ve DOKTORA BAŞVURULARI
Yüksek lisans ve Doktora için başvuruda bulunacak Üniversitemiz öğrencileri (OBS) Başvuru kısmında tercih yapacakları üniversitelere ait Bölüm/Progam/Anabilim Dalı çıkmadığı durumlarda ofisimizle iletişime geçmeleri gerekmektedir.

KONAKLAMA
Farabi Değişim Programından yararlanmaya hak kazanan öğrenciler barınma talepleri ile ilgili tüm işlemleri kendileri tarafından yürütülmesi gerekmekte olup KYK Yurt gibi işlemlerin Farabi ofisi  ile ilgisi bulunmamaktadır.

NOT: Öğrencilerin duyurularımızı takip etmemesi nedeniyle ortaya çıkacak her türlü sorumluluk kendisine aittir.
NOT: Başvurularınızı doğru ve eksiksiz olarak tamamlamanız için lütfen Online Başvurunuzu BİLGİSAYAR üzerinden yapınız.

86 thoughts on “2018-2019 Akademik Yılı Farabi Değişim Programı Giden Öğrenci Başvuruları

 1. 08/04/2019

  İbrahim Memik Reply

  Merab. Farabi kesin kayıt sonuçları nezaman açıklanacak?

  • İbrahim merhaba,

   Tüm sonuçlar elimize ulaştığında paylaşacağız. Ön başvuruyu kazandığın üniversitenin ve bizim web sitemizi takipte kalabilirsin.

 2. 31/03/2019

  Müzeyyen Reply

  Merhaba ben 1.sınıfım 2.sınıfa tokata geçmek istiyorum Farabi ile kayseriden ama başvuru tarihini kaçırdım başka Bir şansım varmı hala başvuru için??

 3. 20/03/2019

  Şeyda kazan Reply

  Son sinif icin farabi programinda Trabzon universitesine kabul edildim. Her iki universiteninde ects/acts donemlik totalde 30 kredi. Ancak bazi derslerin kredilerinde 1 2 eksik /fazla krediler var. Mezuniyetim sorun olur mu?

  • Şeyda merhaba,

   Farabi’de protokol hazırlarken üniversitemizdeki derslerin karşılığına uygun içerikli ve kredi/ECTS olan dersler yazılmış oluyor. Protokol oluştururken bu durumu kontrol etmen halinde herhangi bir problem oluşmayacaktır. Protokol oluştururken dikkat edilecek hususlara YouTube kanalımızdaki videodan öğrenebilirsin.

 4. 12/03/2019

  Sümeyye demir Reply

  Merabalar istanbul üniversitesi hukuk fakultesi ile bizim üniversitemiz anlasmali mi acaba basvurmayi düşünüyorum ama iki üniversite arasında uyum var mi bilmiyorum

 5. Akdeniz universitesi neden gozukmuyor

  • Şemsi merhaba,

   Tercihlerde üniversitemizin anlaşmalı olduğu üniversiteler(bölüm bazlı) listelenmektedir. Eğer bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız farabi@atauni.edu.tr adresine mail atabilirsin.

 6. 02/03/2019

  Cihat Yıldız Reply

  merhaba, başvuru sayfasında agno kısmına ne zamana kadarki agnomuzu yazıyoruz?

  • Cihat merhaba,

   AGNO’nuz sistem tarafından en son oluşturulan AGNO’yu otomatik olarak çekmektedir.

 7. 01/03/2019

  Özden polat Reply

  Atatürk tıp ile gazi tıp programı uyuyormu acaba

  • Özden merhaba,

   İki üniversitenin de bölümlerini ve derslerini inceleyip daha sonra başvuru yapabilirsin. (Derslere ulaşmak için iki üniversitenin Ders Bilgi Paketi sayfalarını inceleyebilirsin.)

 8. 29/11/2018

  Esra Doğan Reply

  Merhaba. Dönem arasında da yapabilir miyiz?

  • Esra merhaba,

   Farabi Değişim Programı için “Güz” ya da “Güz+Bahar” hareketliliği yapılabilmektedir. Sadece bahar döneminde hareketlilik gerçekleştirilmemektedir.

 9. Merhaba. 2019-2020 akademik yılı farabi başvuru tarihi ne zaman belli olur? Başvuru süresi ne kadar sürüyor?

  • Beyza merhaba,

   Başvurular her yıl farklı zamanlarda belirlenmektedir. Bu sebepten dolayı kesin bir tarih bulunmamaktadır. Her yıl yaklaşık olarak Şubat sonu Mart başı başvurular başlamakta ve 15 gün sürmektedir. İlgili tarihlerden önce web sitemizi takip ederek haberdar olabilirsin. Başarılar.

 10. 03/11/2018

  Nur Kaya Reply

  Meraba. Ben farabi yapmak istiyorum fakat şu an kendi şehrimde okuyorum bundan dolayı evimde kalıyorum. Farabi işlemim onaylanırsa yapacağım şehirde yurt başvurusu yapabilecek miyim veya yurt ayarlanacak mı?

  • Merhaba Nur,

   Farabi yapan öğrencilerimiz kalacak yerleri kendileri ayarlamaktadır.

   (KYK için başvuru yapabilir, kabul edilirse yurtta kalabilirsin.)

 11. 30/10/2018

  Emin Turgut Reply

  Atatürk üniversitesi dicle üniversitesiyle anlaşmalimi

 12. Merhaba. Telefondan iletişime geçmeye çalışıyorum ancak bi türlü hat düşmüyor. Ben Atatürk Üniversitesinden farabi ile Gaziantep Üniversitesine gelen öğrenciyim. Öğrenci belgesi ve sgk döküm belgelerini posta yoluyla gönderdim de elinize ulaştı mı acaba?

  • Ayşegül merhaba,

   Telefon ile ulaşamadığınız durumlarda “farabi@atauni.edu.tr” mail adresi ile sorularınızı ilgili birime iletebilirsiniz. Mail adresleri birim sorumlusu tarafından kontrol edilmektedir. Gün içerisinde dönüş yapılacaktır. Bilginize.

   Başarılar.

 13. 20/09/2018

  Büşra aras Reply

  Ben unv farabi yaptim fakat sizin ataturk unv ilahiyat ogrenci arayip kayt yapmam gerektigini soyledi akademik takvime gore kayitlar ayin 24 baslamiyormu

 14. 18/09/2018

  selma kılıç Reply

  farabi değişim programına katıldım ve kabul edildim işlemler tamamlandı okulun açılmasına 1 hafta var hakkımdan vazgeçebilir miyim?

  • Selma merhaba,

   Feragat işlemleri için Farabi Ofisi ile iletişime geçebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

 15. 09/09/2018

  Ayşe Nur Reply

  Merhaba, benim okulum uzadı ve almam gereken tek dersim var. Bahar dönemi için Farabi yapmak istiyorum ama başvuru tarihi geçmiş, ek başvuru oluyor mu yada yapabileceğim herhangi bir başvuru var mı? Feragat edenlerden dolayı oluşan boşluğu doldurmak adına bir işlem yapılabilir mi?

  • Ayşe Nur merhaba,

   Farabi başvuruları yılda 1 defa güz ya da güz+bahar yapılmaktadır. Sadece bahar için hareketlilik gerçekleştirilmemektedir. Bu aşamada herhangi bir başvuru ve yedek işlemi gerçekleştirilmemektedir.

 16. 26/05/2018

  Eyyüp YILDIRIM Reply

  İyi günler. Ben bu yıl Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesinde farabi değişim programından yararlandım. Programdan yararlanma hakkım dolduğu için kayıt sildirme vs. işler hakkında ne yapmam gerektiği hakkında bilgi verebilir misiniz?

  • Eyyüp merhaba,

   Bulunduğun üniversitenin Farabi Ofisi ile iletişime geçip süreç hakkında bilgi alabilirsin.

 17. Merhaba
  Ben güz dönemi için sizin üniversiteye başvurdum ve kabul edildi ama form doldururken kurum koordinatörünun ismini yanlış yazmışım ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Rehşan merhaba,

   Sorunuzu “farabi@atauni.edu.tr” mail adresine iletebilirsiniz. Farabi sorumlusu tarafınıza detaylı bilgi verecektir.

 18. 07/05/2018

  Xxxx Reply

  Ben farabi basvurusu yaptim kabul edildim belgelerimi tamamlayip teslim ettikten 1 ay sonra olası bir durumda iptal etmem gerekirse iptal edebilirmiyim ?

 19. 01/04/2018

  Handan Şeref Reply

  Merhaba ben Mehmet Akif Ersoy Üniversitesine 2018/2019 yılı için farabi başvurusu yaptım sonuçlar ne zaman açıklanacak bilgi alabilir miyim

  • Handan merhaba,

   Değişime ilişkin kesin sonuçlar 25 Nisan 2018’de açıklanacaktır. Ön başvuruyu kazandığınız üniversitenin Farabi sitesi ve ofisimiz web sitesini takip ediniz.

 20. 28/03/2018

  Yeliz YAĞLIDERE Reply

  Ben 3.sinif öğrencisiyim farabi ile geçiş yapmak istiyorum başvuru tarihleri geçmiş şuan ne yapabilrim senede bir kere mi başvuru oluyor yardımcı olabilir misiniz

  • Yeliz merhaba,

   Farabi başvuruları yılda 1 defa alınmaktadır. Bir sonraki başvuru 2019/2020 akademik yılı için alınacaktır.

 21. 23/03/2018

  Sümeyye demir Reply

  Meraba
  Feragat dilekcesi yazıp vazgeçersem bir kez daha farabi sisteminden yararlanamama ihtimalim var mi

  • Sümeyye merhaba,

   Hayır, feragat dilekçesi verirseniz sonraki yıllar için hareketliliğe engel değildir.

 22. 20/03/2018

  Mert İleri Reply

  Ön değerlendirme sonuçları ne zaman açıklanır acaba?

  • Mert merhaba,

   Koordinatör onayından sonra sonuçlar paylaşılacaktır. Bu hafta içerisinde sonuçlar açıklanacaktır. Web sitemizi kontrol ediniz. Bilginize.

 23. 14/03/2018

  Devrim Karadeniz Reply

  Merhaba karşı üniversitenin kontenjanlarını inceliyorum bizim üniversiteye kontenjan ayırmamış ama bizim üniversite kontenjan ayırmış ne yapmam gerekiyor?

 24. 12/03/2018

  Merve saydam Reply

  Merhaba ben dokuz Eylül üniversitesi ilahiyat fakultesine farabi yapmak istiyorum ama o üniversitenin ders icerigi ve kredi bilgilerine nasil ulasabilirim

  • Merhaba Merve,

   Gitmek istediğin üniversitenin “Ders Bilgi Paketi” sitelerini inceleyebilirsin.
   Not: “Ders Bilgi Paketi” siteleri benzer farklı isimlerde bulunabilmektedir. Arama motoruna “Ders Bilgi Paketi Üniversite Adı”,”Ders Bilgi Sistemi Üniversite Adı” gibi aratarak bulabilir ya da üniversitenin ana sayfalarından ulaşabilirsiniz.

 25. İyi günler ben farabi başvurusunu yaptım ama dersler uyuşmadığı için geri çekmek istiyorum farabi başvurusunu iptal etmek istiyorum nasıl yapabilirim

  • Ali Ramazan Merhaba,

   Derslerin uyuşmadığını belirtir feragat dilekçesini Farabi Ofisi’ne teslim edebilirsiniz.

 26. 12/03/2018

  Hatice Reply

  Merhaba farabi için başvurabileceğim Üniversiteler arasında Anadolu Üniversitesi var tercih ettim ama Anadolu Üniversitesi web sayfasında online başvuru yapınca Atatürk Üniversitesi listede yer almıyor bu durumda ne yapmam gerekiyor?

  • Merhaba Hatice,

   Anadolu Üniversitesi kontenjanlarını kontrol ediniz. Atatürk Üniversitesi için bölümünüzden kontenjan olmaması dahilinde tercihinizi 15 Mart 2018 saat 23:59’a kadar güncelleyebilirsiniz.

 27. 10/03/2018

  Devrim Karadeniz Reply

  Merhaba başvurumu yaptım. Şimdi herhangi bir şey yapmam gerekiyor mu danışmanımın yanına gitmem veya Farabi ofisine falan gitmem gerekiyor mu? Ne yapacağımı söyler misiniz

  • Merhaba Devrim,

   Karşı kurumun kontenjanlarını kontrol edip tercihlerinizi bu doğrultuda yaptıysanız herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

 28. 10/03/2018

  saide nur okur Reply

  onlıne basvurudan sonra sonuclar ne zaman acıklanıyor?

  • Merhaba Saide Nur,

   Başvurulardan sonra koordinatör onaylama süreci başlıyor. Koordinatör onaylama süreci tamamlandıktan sonra web sayfamızdan sonuçlara ulaşabileceksiniz. Şu an için kesin bir tarih belirlenmemiştir. Web sitemizi takipte kalınız. Bilgilerinize.

 29. 10/03/2018

  Toprak Reply

  Tıp fakültesi için ders uyumluluğunu nasıl kontrol edebilirim ve online başvuru isteyen üniversitelerin online başvuru belgesini Dış ilişkiler ofisine ne zaman getirmemiz gerekir?

  • Merhaba,

   Online başvuru isteyen üniversitelerin başvuru belgelerini teslim etmediyseniz en kısa sürede ofise teslim edebilirsiniz. Konu ile ilgili web sitemizdeki duyuruyu inceleyebilirsiniz.

 30. 10/03/2018

  Ali Bayıltmaz Reply

  Iyi gunlar hocam 3.sınıfta farabi yapıyorum yıl sonu yatay geçiş yapabiliyormuyuz.

  • Ali merhaba,

   Farabi Programı tamamladıktan sonra yatay geçiş yapabilirsin. Eğer Farabi ve yatay geçişi aynı dönemde kazanırsan feragat dilekçesi ve yatay geçiş yapacağına dair belgeyi Farabi Ofisi’ne teslim etmen halinde Farabi’den vazgeçebilirsin.

 31. 10/03/2018

  Sertan Reply

  Merhaba burda ikincil öğretim programında okuyorum gitmek istedigim üniversitede ikincil öğretim programı yok bu konuda bilgi verebilir misiniz

  • Sertan merhaba,

   Gideceğin kurumda ders uyuşması ve koordinatörün onaylaması halinde hareketlilik gerçekleştirebilirsin. Gerekli onaylamalar yapıldıktan sonra ikinci ya da örgün öğretim olması fark etmemektedir.

 32. 09/03/2018

  Gülbeyaz Şahin Reply

  Farabi başvurumuz kabul edildiğinde kabul edildiğimiz üniversite de derslere diğer sene başında mı başlıyoruz?

  • Merhaba Gülbeyaz,

   Evet, başvuru yaptıktan sonraki yıl hareketlilik gerçekleştiriliyor. Yani 3. sınıfta gitmek için 2. sınıfta başvuru yapmış oluyorsunuz.

 33. 07/03/2018

  Zehra Kara Reply

  Sakarya üniversitesinden Atatürk üniversitesine farabi yapmak istiyorum. Kendi üniversitem üzerinden online başvuru oluşturdum. Acaba online olarak atatürk üniversitesi üzerinden tekrar bir başvuru yapmama gerek var mı? Şu an da yapmış olduğum başvuru yeterli mı?

  • Merhaba Zehra,

   Bu aşamada Atatürk Üniversitesi için bir başvuru yapmanıza gerek yoktur. İlgili belgelerinizi Sakarya Üniversitesi Farabi Ofisi tarafımıza gönderdikten sonra sonuçlar açıklanmış olacaktır. Bilginize.

 34. 07/03/2018

  Esmeray Temur Reply

  Merhaba sayfamda gazi üniversitesiyle anlaşma varmış ancak ben başvuru yaptigimda göremiyorum yardımcı olur musunuz?

  • Merhaba Esmeray,

   Eğer Gazi Üniversitesi bölümünüz ile anlaşmanız varsa ve OBS üzerinde tercihler kısmı görünmüyor ise mesai saatleri içerisinde Farabi Ofisi ile iletişime geçiniz ve probleminizi belirtiniz.

   Farabi Ofisi İletişim:
   farabi@atauni.edu.tr
   0442 231 31 26 (Dahili: 5)

 35. 06/03/2018

  Talat KIZILASLAN Reply

  Benim okuduğum fakülte dönemlik yıllık bi fakülte tercih edebilir miyim(Dersler uyuşuyor).
  Bir de Anadolu üni hukuk fakültesiyle anlaşmanız var mı acaba..?

  • Talat merhaba,

   Başvuracağınız üniversite yıllık olması derslerin uyuşması halinde herhangi bir problem oluşturmamaktadır. OBS’den başvuru yaparken tercihler listesinde Anadolu Üniversitesi listeleniyor ise anlaşma mevcuttur. Bilginize.

 36. 06/03/2018

  Yılmaz songül Reply

  Farabi için başvurumu yaptım 15 martta kadar farabi ofiisnize belge teslim etmem gerekiyor mu

 37. 05/03/2018

  gökçe kurt Reply

  Merhaba 4.sınıfım mezun olamazsam kalan derslerimin eğitimi öğretimi için farabi yapabilir miyim?

  • Gökçe merhaba,

   Evet öğrenim protokolüne yazabileceğiniz ders olduğu müddetçe hareketlilik gerçekleştirebilirsin.

 38. 03/03/2018

  Emine Küçük Reply

  Merhaba, ben Emine. Uludağ Üniversitesi’ni tercihlerde verdim. Programlar uyuşuyor fakat burada üstten aldığım dersler var. Gideceğim Üniversite’de bu dersler yerine üstten ders alma imkanım var mı ?

  • Emine merhaba,

   Öğrenim protokolü(ders eşleştirme formu) yaparken aşağıdaki kriterler doğrultusunda oluşturulmaktadır. Bu kriterler ve koordinatörün onaylaması doğrultusunda ders alabilirsin.

   1. Derslerin içeriklerinin uyuşması gerekmektedir
   2. Atatürk Üniversitesi dönemsel kredi yükünü aşmayacak şekilde ders alınması gerekir.
   3. Karşı üniversitede alınacak kredi sayısı Atatürk Üniversitesi derslerinin kredisine eşit ya da fazla olmalıdır.
   4. Alttan ve üstten ders alınabilir.
   5. Yapılan eşleşmenin uygun olduğunu koordinatör onaylamalıdır.

 39. 03/03/2018

  Taner Ateş Reply

  Başvuru yaptıktan sonra bütün dersler uyuşmaz ise iptal mi olur başvurumuz..

  • Taner merhaba,

   Başvuru yapmadan önce gideceğiniz üniversitenin ders bilgi paketi sitesini inceleyebilir ve ders uyuşma durumunu kontrol edebilirsin. Başvurun kabul edildikten sonra karşı üniversiteye gittiğinde ders bilgi paketindeki dersler açılmamış ise ekle/sil belgesi oluşturarak herhangi bir kayıp yaşamadan dönemine devam edebilirsin. Ders içeriklerinin uygunluğu ve koordinatörünün onayı dahilinde alttan ve üstten ders alabilirsin.

 40. Merhaba gideceğim Gaziantep Üniversitesinin kredisi 24 kredi şuan ki bölümümün kredisi 30 kredi üstten ders mi almam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.
  Teşekkürler.

  • Hasan Baki merhaba,

   Öğrenim protokolü(ders eşleştirme formu) aşağıdaki kriterler doğrultusunda oluşturulmaktadır. Üçüncü maddenin sağlanması için içeriği uyan dersleri üstten alabilirsiniz.

   1. Derslerin içeriklerinin uyuşması gerekmektedir
   2. Atatürk Üniversitesi dönemsel kredi yükünü aşmayacak şekilde ders alınması gerekir.
   3. Karşı üniversitede alınacak kredi sayısı Atatürk Üniversitesi derslerinin kredisine eşit ya da fazla olmalıdır.
   4. Alttan ve üstten ders alınabilir.
   5. Yapılan eşleşmenin uygun olduğunu koordinatör onaylamalıdır.

   Başarılar.

 41. 02/03/2018

  İsa Şah DERMAN Reply

  Merhabalar. Ben Ziraat fakültesinden bitki koruma bölümünden İsa. Farabi yapmak istiyorum fakat istediğim Erciyes Üniversitesi seçenekler arasında yok. Yardımcı olabilir misiniz?

  • İsa merhaba,

   Pazartesi günü Farabi ile iletişime geçiniz. Kontenjan varsa eklenmesi sağlanacaktır. Kontenjan eklemesi yapıldıktan sonra tercih edebilirsiniz.

   Farabi Ofisi İletişim:
   farabi@atauni.edu.tr
   +90 442 231 31 26 – 5

 42. 01/03/2018

  sümeyye genç Reply

  merhaba ben sakarya üniversitesine başvuru yaptım kredileri atatürk üniversitesinden fazla benim derslerim geri atatürk üniversitesine gelince kabul olur mu notlarım düşer mi acaba.

  • Sümeyye merhaba,

   Karşı kurumdaki kredilerin Atatürk Üniversitesi kredilerinden fazla olması herhangi bir problem oluşturmamaktadır. Öğrenim protokolü oluştururken bizdeki kredi kadar ya da bizdeki kredilerden fazla ders alman gerekiyor. Bu durumda notlarda herhangi bir düşüklük oluşmamaktadır.

   • 30/11/2018

    Zeynep Reply

    Merhaba ben 2019-2020 yılı için başvuru yapmak istiyorum ama o zaman son sınıf olacağım için uyuşmayan dersler olduğu zaman mezun olabilir miyim yoksa okul uzar mı

    • Zeynep merhaba,

     2019-2020 için başvuru yapabilirsin. Gerekli şartları sağladıktan sonra kontenjan doğrultusunda son sınıftı gitmek istediğin üniversitede okuyabilirsin.

     • 19/02/2019

      Bahar çaça

      Merhaba Farabi yapıp bitirdikten sonra farabi
      yaptığımız üniversiteye hemen geçiş yapabilir miyiz

     • Merhaba Bahar,

      Farabi yapmak yatay geçiş yapmaya engel değildir. Fakat yatay geçiş işlemleriyle ofisimiz ilgilenmediği için yatay geçiş işlemleri için Öğrenci İşleri birimi ile görüşebilirsin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.