Anasayfa Forumlar Erasmus+ Ülkelere Göre Erasmus+ Almanya Almanya'da Master Yapmak İsteyenlere Faydalı Bilgiler

1 yanıt, 2 voices Last updated by Anonim 2 years 6 months önce
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #968

  Admin
  Yönetici
  @ebubekirforum

  Herkese selamlar
  Almanya Kiel Üniversitesinde (Üniversite websitesi) Haberleşme üzerine master yaptım.
  Benim gibi vaktiyle sitede bilgi arayıp bulamayan arkadaşlar sıkıntı çekmesin diye böyle bir başlık açayım dedim umarım işinize yarar .
  Neden Almanya?
  1- Ailenizden ülkenizden fazla uzaklaşmak istemiyorsanız. Tatillerde yada ihtiyaç halinde eve dönebilmek istiyorsanız.
  2- İlk yurtdışı tecrübeniz olacaksa ve ihtiyaç durumunda çevrenizde başınız sıkıştığında işinizi halledebilecek Türk birileri olsun istiyorsanız.
  3- Yabancı dil olarak sadece ingilizce biliyorsanız.
  4- Denklik sıkıntısı olmasın diplomam tüm dünyada geçerli olsun aynı zamanda çok kaliteli bir eğitim alayım diyorsanız.
  5- Tüm bunları minimum ücret ödeyerek yapmak istiyorsanız ( Aslında eğitim baya baya ücretsiz )
  Almanya tam size göredir.

  LAKİN!
  Almanya’da ki eğitim sistemine göre lisans da veya master’da bölüm müfredatınızdaki herhangi bir dersten 3 kere kalırsanız o bölümden atılırsınız ve Almanya’da ki hiçbir üniversitede bir daha o bölümü okuyamazsınız dolayısıyla bölüm değiştirmek ve sıfırdan başlamak zorundasınız.
  Son zamanlarda bu kuralda ufak bi değişiklik yapıp müfredattaki herhangi 2 ders için 4 kere kalma hakkı tanıdılar, tabi diğer dersler içinse yine 3 kere kalma hakkı devam ediyor. Bu durum anlamakta zorlandığınız 2 ders için gayet avantajlı.
  Dolayısıyla Almanyaya gelecekseniz herşeyden önce bu durumu göz önünde bulundurun!!! Yok ben kafaya koydum kesin geleceğim diyorsanızda sınavlara kaydolmadan önce 10 kere düşünün
  Bu arada hazır bahsetmişken Almanya’da Türkiyede ki gibi dönem başında ders kaydı yok sadece sınav kayıtları açıldığı zaman o dersin sınavına kaydoluyorsunuz. Benim gibi ilk gittiğinizde dumur olmayın

  Peki bir sürü okul var hangisi uygun, ne zaman başvuruluyor ve hangi belgeler isteniyor? Tek tek okul sitelerini nasıl dolaşıcam gibi soruları bende sormuştum kendime.
  Lisansım bitince istediğim bölümü 5-6 okulda bulabildim ve gerekli belgeler ile okullar hakkındaki bilgiyi şu sitelerden edindim. Eminim sizinde çok ama çok işinize yarayacaktır.
  Linkler:
  1- German academic exchange service
  2- International programs in Germany
  3- Uni-Assist

  Eğer haziranda okuldan mezun olup gelecek eylül ekim dönemi direk master’a başlamak istiyorsanız tavsiyem bu başvuru işlerine Üniversitede lisans eğitiminizin son senesine başladığınızda yani Ekim Kasım gibi girişmeniz.
  Çünkü kağıt işleri yazışma işleri uzun sürebiliyor.

  Dahası bazı okullar sizi kabul ettiklerinde direk kabul mektubunu yollarken bazı okullar da siziinle önce telefon mülakatı gerçekleştirebiliyorlar. Tabi mülakat performansınıza göre okula kabul ediliyor yada edilmiyorsunuz. 5-6 okula başvurduğum zaman Kiel Üniversitesi beni direk kabul ederken İlmenau Üniversitesi telefonla mülakat yaptı. Mülakat sırasında tüm sorular bitirme projem üzerinden soruldu ve ordanda kabul edildim. Yani olası bir mülakat durumuna hazırlıklı olmanızda özellikle bitirme projenize veya tezinize hakim olmanızda ve muhakkak ama muhakkak birden fazla üniversiteye başvurarak kabul şansınızı artırmanızda kesinlikle fayda var! Şu bi gerçek ki elinizde seçim şansınızın olması her açıdan sizin avantajınıza olacaktır

  Peki herşey tamam okulu da buldunuz ama genel olarak hayat nasıl? Muhtemelen başvurduğunuz okulun sitesinde yabancı öğrenciler için bununla ilgili bilgilendirici yazılar bulabilirsiniz.
  Yinede ben eğitimimi tamamladığım şehir hakkında biraz anlatayım belki Almanya hakkında aklınızda birşeyler oluşur.

  Kiel
  Kiel küçük 250 bin nüfuslu sakin bir liman şehri. Almanya’nın kuzeyinde Hamburg’a trenle 1.5 saat mesafede.
  Çok fazla aktif bir hayat beklemeyin ama sahilleri güzeldir özellikle şehir yazın ayrı bir havaya bürünür daha çok zevk alırsınız.
  Sahil boyunca gerek yemek için gerekse oturup birşeyler içmek için çok güzel cafeler mevcut.
  Daha çok öğrenci ve yaşlı şehri. Şehir merkezinde öle devasa binalar yoktur en yükseği 4-5 katlı binalardan oluşmuştur.
  Alışveriş ihtiyacınızı 1-2 tanesi şehir merkezinde olmak üzere çeşitli alışveriş merkezlerinden giderebilirsiniz. Ayrıca ikea da mevcuttur.
  Caddelerde sokaklarda geceleyin pek hayat yoktur zaten kışın mesai saatinden sonra sokaklar iyice tenhalaşır kimseyi bulamazsınız.
  Bunun dışında cuma cumartesi ve pazar geceleri barlar ve gece kulüpleri öğrecilerle dolup taşar.

  Okul
  Almanya’da okulların tesisleri ve imkanları (yemekhane, spor salonları, labaratuvarlar vs ) genel olarak bizimkilere kıyasla oldukça tatminkar düzeyde. Okullar genel olarak oldukça sosyal ve sürekli bi aktivite bi stand vs görüyorsunuz.
  Okulların spor olanakları ve spor yapan öğrenci sayısına inanamazsınız. Bizimkilere kıyasla oldukça başka bi seviyede diyebilirim.
  Okul harcı okuldan okula farklılık göstermekle birlikte benim okulumda en son dönemlik (6 ay ) 30 – 40 € gibi birşeydi.
  Eğer şehir içi dönemlik sınırsız ulaşım kartı da isterseniz harç dahil 120€ civarı bir ücret ödüyorsunuz ki bence bedava.
  Bu kart yani student ticket ile Kiel’in 1 numaralı ulaşım aracı olan belediye otobüslerinden 6 ay boyunca sınırsız ve bedava faydalanabiliyorsunuz.
  Ayrıca belli bir mesafe dahilinde şehirler arası trenlerde ve şehiriçi feribotlarda ciddi indirimdende yararlanıyorsunuz.
  Bu student ticket olayı duyduğum kadarıyla çoğu üniversitede var yani siz siz olun alın bu bileti . Bunlar dışında okula kuruş ödemiyorsunuz. Yani en azından ben ödemedim.
  Kısaca hem okullar hem de devlet öğrencilere büyük kolaylıklar sağlıyorlar ve öğrenci odaklı çalışıyorlar.
  Unutmadan söyleyim Almanya bisiklet kullanmak için mükemmel bir ülke ve ulaşımınızı 2. el bir bisikletlede sağlayabilirsiniz. Yalnız kışın soğuk havadan ve yağıştan ötürü sıkıntı olabilir. Malum Almanya çok yağmur yağan bir ülke.

  Burslar
  Almanya’da burslu okumak istiyorsanız şartlar hakkında şu siteye göz gezdirmenizde fayda var.
  Link
  Bunun dışında eğitiminiz süresince öğrenci işlerine sorduğunuz takdirde hangi burslardan faydalanabileceğinizi size söylüyorlar.
  Merak ettiğiniz şeyleri direk sormanız lazım yoksa genel olarak bu tarz şeylerden pek haberiniz olmuyor.
  Örneğin teze başladınız (tez yazım süresi lisans için 3 master için 6 ay) okulu bitireceksiniz lakin mezun olana kadar elinizdeki para sizi geçindirmicek.
  O zaman okul size tezinizi bitirene kadar geri ödemesiz olarak aylık 300-400 € artık devlet ne verdiyse yardım edebiliyor. Böyle güzelliklerde mevcut yani

  Barınma
  Okulun öğrenci işleri istediğiniz takdirde size pek çok yurt adresi ve telefon numarası sağlıyor.
  En popüler yurt kurumu ise Studentenwerk. Link
  Birçok şehirde yurtları var ve her konudaki bilgiyi o şehirdeki kurum websitesinin iletişim bölümündeki mail adresleriyle ingilizce yazışarak yada o websiteyi gezerek edinebilirsiniz.
  O websitelerine ise verdiğim linkteki ana siteden ulaşabilirsiniz.
  Türkiyedeki gibi koğuş tipi odalar kesinlikle yok. Herkesin bireysel odası oluyor. Yurtlarda yemek çıkmaz. Kendi yemeğinizi kendiniz yaparsınız.
  Tabi yurt şartlarına göre odanızda banyo-wc-mutfak olabiliyor yada katta ortak kullanıma açık şekilde bulunabiliyor.
  Ayrıca Wohngemeinschaft (kısaca WG) tipi yurt odalarıda çoğunluktadır. Bu tip odalar 2-3-4 kişi içindir. Herkesin bireysel odası olur. Lakin mutfak-banyo-wc artık kaç kişilik WG de kalıyorsanız o kadar kişinin ortak kullanımındadır. Yani aslında bi nevi bildiğiniz yurt binası içinde öğrenci evi gibi düşünebilirsiniz.
  Kiel’de Studentenwerk kurumuna bağlı yurtların fiyatları aylık interneti ısınması elektriği vs kısaca herşey dahil yurduna göre 170-250 € arasında değişiyordu. Tabi bu bilgilerin hepsine yine verdiğim siteden ulaşabilirsiniz.
  Bunun dışında şehirde kuruma bağlı olmayan özel yurtlarda var. Yine onlar hakkındaki iletişim bilgilerini okulun öğrenci işlerinden isteyebilirsiniz.
  Size tavsiyem yurtlara kaydınızı erken yaptırın aksi takdirde yurt bulma konusunda ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz!!!
  Eve çıkmak isterseniz de öğrencilere ev kiralayan firmalar mevcut. 2-3-4 Kişilik öğrenci evlerinde kalabiliyosunuz fakat o konu hakkında pek bilgim yok.

  Sigorta
  Almanya’da sağlık sigotası zorunlu. Okula kayıt olduğunuz gün kampüs içerisinde bulunan sigorta şirketine (Bizim kampüste AOK isimli bir şirket vardı) öğrenci sağlık sigortası için kaydınızı yaptırabilirsiniz.
  Aylık ücret olarak 70-80 € civarı. Bu sigortayla hastanelere özel muayenehanelere dişçilere vs sorunsuz ve sınırsız bir şekilde gidebilirsiniz. Lakin belli ufak kısıtlamalarda mevcut.
  Örneğin dişçiye gittiğinizde dolgu yaptırmak istediğinizde sigortanız civalı siyah dolguyu karşılıyor, beyaz dolgu için ek ücret ödemeniz lazım.
  Zaten öğrenci olduğnuzu belirttiğinizde doktorlar veya çalışanlar sigortanızın neyi kapsayıp kapsamadığını size söylüyor.

  Yeme-içme-alışveriş
  Almanya’da en ücra köyede gitseniz metropolede gitseniz muhakkak kebapçı dönerci bulursunuz. Özellikle metropollerde büyük şehirlerde simit, tantuni, çiğköfte, mantı vs gibi bizden lezzetlere çok kolay ulaşırsınız.
  Market alışverişi olarak çoğu şehirde zaten Türk ve arap marketleri mevcut. Türkiyede normal bir süpermarkette olan ürünlerin %99’u na bu marketlerden ulaşabilirsiniz.
  Tek kötü yanları pahalı olmaları. Dolayısıyla sadece gerekli olduğunda yada Alman süpermarketlerinde istediğiniz ürünü bulamadığınızda buralardan alışveriş yapın.
  Genel olarak Almanyada gıda harcaması Alman marketlerinden yaptığınız sürece Türkiyedeki gıda harcamasına oranla çok daha ucuz.
  Örneğin 1 litre süt en son 55-65 cent arası iken 1 kg muz 1 € idi. Türk marketlerinde etin kilosu ise 4€ ile 10€ arası değişiyor.
  Popüler alman marketleri ise Aldi, Penny, Netto, Lidl, Rewe, Sky ve Edeka.
  Size tavsiyem Aldi, Penny, Netto ve Lidl’dan alışverişinizi yapmanız. Bizdeki Bim’e karşılık geliyorlar ve ucuzlar.
  Rewe, Sky ve Edeka ise biraz daha pahalı ve Migros işiler diyim siz anlayın.
  Rossmann ve dm’ den ise her türlü kozmetik ve temizlik malzemesi alabilirsiniz.
  Ayrıca 1 € shop’larda mevcut (Örneğin tedi) ama kırtasiye alışverişiniz dışında pek tavsiye etmem

  İletişim
  Almanyada öğrencisiniz gayet güzel yaşıyorsunuz peki ama hangi mobil hattı kullanacaksınız.
  Burda imdadınıza türktelekom mobil ve türkcell europe yetişiyor. Bu hatlarla hem Almanya içinde rahat ediyorsunuz hemde Türkiye ile rahat rahat konuşuyorsunuz
  Ben şahsen türktelekom mobil kullanmıştım. Alman operatör O2 ile anlaşmalı ve gayet hesaplı paket tarifeleri var.

  Öneri
  Olurda bir okuldan kabul mektubu alırsanız belgeleri çabucak tamamlayıp vize için başvurunuzu yapın zira okuldan kabul almış olsanız bile vizeniz 2.5 – 3 ay gibi bir sürede çıkıyor.
  Yani vize beklerken okula kayıt haftasını kaçırıp herşeyin mahvolması işten bile değil.

  Banka Hesabı
  Almanya’da bloke banka hesabı açmak için 2 yol izleyebilirsiniz.
  İlki, yanınızda 1-2 haftalığına yetecek miktarda parayla gider orada size uygun gelen bir bankaya (Tavsiyem Deutsche Bank, Commerz Bank ya da Sparkasse) gidip bloke hesabınız açtırırsınız, ailenizde o hesabınıza kalan parayı yollar.
  İkincisi ise Türkiyedeyken bir sürü kağıt işiyle uğraşıp Deutsche Bank’da daha Almanya’ya gitmeden bloke hesabınızı açtırırsınız ki bu işin nasıl yapıldığı hakkında bi bilgim yok interneti araştırsanız iyi olur.
  Not: Bloke hesapdan aylık belirlenen miktar dışında para çekemezsiniz fakat istediğiniz zaman istediğiniz kadar para yatırabilirsiniz. Öte yandan Harcamalarınız dahilinde aylık para çekme limitini belli oranda esnetmeniz mümkündür.

  Vizenizi Geçici Oturum İznine Çevirme
  Okula kaydolduktan ve öğrenci kimliğinizi aldıktan sonra. Göçmen bürosuna gidiyorsunuz. Burda öğrenci kimliğiniz ve banka hesap dökümünüz birlikte oturum izni için başvuruyorsunuz. İşin kilit noktası banka hesabınızdaki para miktarı.
  Hesabınızda, oturduğunuz şehir için belirlenen aylık öğrenci giderini kaşılayacak miktarda ne kadar para varsa o kadar süreli oturum izni alırsınız. Bu miktarı yine okuldan öğrenebilirsiniz.
  Örneğin yaşadığınız şehir için belirlenen bir öğrencinin aylık gideri 800€ olsun. Yani sizin 10 aylık oturum izni alabilmeniz için banka hesabınızda 8000€ olması lazım.
  Bu iş biraz göstermelik aslında. Maddi sıkıntınız varsa bu işi halledene kadar hesabınıza bu miktarı koyup oturum iznini aldıktan sonra parayı yine ailenize gönderebilirsiniz.
  Tabi bunu yapabilmek için paranızın bloke hesap yerine normal hesapda olması lazım, işlemi gerçekleştiren memurunda o kısma dikkat etmemesi lazım ki bence şansınızı denemeye değer
  Adam yok ben illa bloke hesapta görmek istiyorum parayıda diyebilir ama düşük bi ihtimal.
  Dekontta sadece hesaptaki miktar kısmını fosforlu kalemle çizip verirseniz diğer kısımlara bakmıyorlar bu da size benden taktik

  Aklıma gelenler şimdilik bu kadar .

  (İlgili yazı DonanımHaber Forum Sitesinden @Tasher kullanıcısından alınmıştır.

  #1019

  Anonim
  Pasif
  @

  paylaşım için teşekkürler, inşaat mühendisliği alanında master için almanya yı istiyorum araştırmalarım devam ediyor. Prefabrik ev ve çelik konstrüksiyon ev yapı sektörü üzerinde kariyer geçmişim var, yurt dışında da tecrübe edinmek istiyorum buradaki faydalı bilgiler için teşekkür ediyorum.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.