Anasayfa Forumlar Erasmus+ Erasmus+ Tecrübeli Öğrenciler Erasmus+ Polonya Tecrübelerim

Etiket: 

1 yanıt, 2 voices Last updated by Admin’in profil fotoğrafı Admin 4 ay 2 hafta önce
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
  • Yazar
    Yazılar
    Burhanettin Berat PATAN’in profil fotoğrafı
    Burhanettin Berat PATAN
    Katılımcı
    @bbpatan

Dzień Dobry,
    Ben üniversitemiz Makine Mühendisliği öğrencilerinden Burhanettin Berat PATAN.Bir eğitim-öğretim yıllık Erasmus+ programı tecrübem sonrası görüşlerimi sizlerle paylaşıyorum.Polonya’nın Lublin şehrinde,Lublin University of Technology’de bir senelik Makine Mühendisliği eğitimi aldım ve aynı zamanda pek çok Avrupa ülkesini gezme imkanı buldum.Hayatım boyunca unutamayacağım tecrübeler edindim,tek başıma farklı ülkeleri bilmediğim yerleri keşfettim.Öncelikle şunu söylemek istiyorum Avrupa gerçekten güzel fakat,biz hep deriz ya Avrupa öyle güzel böyle güzel…Böyle düşünerek kendimize haksızlık ediyormuşuz bunu gördüm,hemen hemen aynıyız,benim görüşüm sadece onlar gibi iş disiplinine ihtiyacımız var çünkü bizden en büyük farkları düzen.İnsanlar sabahlara kadar eğlenmeyi de biliyorlar,ertesi gün mesai saatine gecikmemeyi de…

Polonya’dan biraz bahsedecek olursak.Polonya Avrupa birliğine 2004 yılında katılmış.Avrupa Birliği’nin kuruluş tarihini göz önünde bulundurursak yeni sayılabilecek bir tarih.Gelişmekte olan bir ülke,ama lafta değil gerçekten 9 ay önce buraya geldiğimden bugüne bile gözle görülür bir gelişme var.Buraya geldiğimde ülkenin para birimi olan zloty 1’e 1.5 oranında bize göre değersizken,şu an aynıyız,aynı şekilde euro karşısında da değer kazandılar.Zamanla Avrupa’da önemli bir ülke olarak Polonya’yı görmek şaşırtıcı olmaz…

Lublin University of Technology’deki eğitimime geçecek olursak,bölümüm olan Makine Mühendisliği burada Mühendislik Fakültesi’nin içinde değil başlı başına bir fakülte (Makine Mühendisliği Fakültesi).Üniversitemizin eğitimi ile temel farklılıklar var.Öncelikle şunu belirtmeliyim,laboratuvar imkanları çok gelişmiş.Bunu şöyle açıklayabilirim,teorik bilginin anlatıldığı fakülteden farklı olarak,laboratuvar için ayrı bir bina var.Derste teorik olarak anlatılan şeyleri somut olarak görme imkanımız bize göre yüksek.Eğitimde teorik bilgiyi normal seviyede tutup,laboratuvar eğitimlerine ağırlık veriyorlar.Derslerde problem çözen öğretmen görmek zor,derste sade bir şekilde konuyu anlatıp problem işlemlerini laboratuvara bırakıyorlar…
    Üniversitemizi Polonya’nın Lublin şehrinde,Lublin University of Technology’de 2016-2017 yılında tek başıma teslim etmenin gururuyla sizlerle tecrübemi paylaştım.Üniversitemize bana sunduğu bu imkandan dolayı teşekkür ediyorum.

BURHANETTIN BERAT PATAN
    EKIM 2016-HAZIRAN 2017
    LUBLIN UNIVERSITY OF TECHNOLOGY
    LUBLIN/POLONYA

Admin’in profil fotoğrafı
    Admin
    Yönetici
    @ebubekirforum

Merhaba Burhanettin,

Tecrübelerini paylaştığın için teşekkür ederiz. Polonya hareketliliği yapan öğrencilerimiz için güzel bir yazı olmuş. Polonya ile ilgili sorusu olan arkadaşlarımız buradan sana sorabilirler.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.