Anasayfa Forumlar Erasmus+ Ülkelere Göre Erasmus+ İtalya İtalya’da Erasmus Yapmanız için 15 Neden

1 yanıt, 2 voices Last updated by yunus 1 year 7 months önce
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #978

  boygoneshop
  Katılımcı
  @cankatd

  1. Pizzanı ye karnını doyur.
  Bak arkadaşım, önce kafam kadar olan İtalyan pizzalarını ye bir sen. Hele ki esnaf yerinden alıyorsan 3 €’ya bir güzel karnını doyur. Margaritanın İtalyan bayrağı renklerinden oluştuğu da aklında bulunsun.
  (Mozarella=beyaz, domates sosu=kırmızı, fesleğen=yeşil)

  2. Üstüne bir de tatlı alalım.
  Aynı bizler gibi çok farklı tatlıları var İtalyanların. Birini oracıkta göm, diğerini ise yolluk yap çünkü onca aktivite için şeker lazım olacak!

  3. Taşıtımızı da alalım, Haydi yola!
  Efsanevi Fiat 500 arabalarını kiralayıp istediğin yere gidebilirsin. İçine sığabildikten sonra sorun yok. Ama o kadar sempatik ki “Yok be abi estağfurullah ben taşıyayım seni” diyesi geliyor insanın.

  4. Tavandaki sanat
  İlk yolculuğunuz Floransa’nın meşhur Duomo’su olabilir. Başınızı yukarı kaldırdığınızda Rönesans ressamı Michelangelo’nun şahane eserini görürsünüz. Hangi kafa ile bu çizimi yapmış olabileceğini düşünürsünüz.

  5. Roma ve Kolezyum
  Sonrasında atarsın kendini tarihi Roma şehrine. Kolezyum önünden geçerken “Bu nasıl bir yapıt yahu” diye kendinden geçersin. O tarihi dokuları havayı koklayarak dahi hissedebilirsin.

  6. Papalı Vatikan’da pazar ayini
  Roma’ya gitmişken, zamanında tüm batının kontrolünü elinde bulunduran Vatikan’a bir pazar ayini ziyareti yapılabilir. Lisede öğretilen “Kilisenin güç kazanması” gibi kavramların ne boyutlara varabileceğini deneyimlersin.

  7. Vücut dili benzerliği
  Tamam, bazı temel cümleleri bilmemizde fayda var fakat bizim gibi beden dillerini çokça kullanan bir millet olduğu için İtalyanlar ile anlaşması gayet kolay. Biraz temel İtalyanca üstüne bolca beden dili kullanımı tüm Erasmus boyunca işinizi görebilir.

  8. İnanılmaz müzeleri
  İtalya aynı Türkiye gibi açık hava müzesi bir ülke. Fakat tüm bunlara ek olarak müzeciliğin en gelişmiş olduğu ülkelerden biri. Ortaçağ’dan kalma müzeler dahil sayısız çeşitte sıradışı müzelere girebilirsiniz.

  9. Ortaçağ şehirleri
  Ortaçağ’dan kalma muhteşem eserler arasında dolaşabilir, kendinizi Assassin’s Creed oyununda hissedebilirsiniz. Özellikle Orta İtalya’da çok sayıda böylesi kent bulunmaktadır. Bazı köylerin tamamı koruma altındadır ve yeni yapılmış tek bir yapı yoktur.

  10. Venedik karnavalı
  Tabi artık eğlence zamanı. Tarihleri Venedik festivaline denk getirirsen şahane olacaktır. Festival sonrası tekne turu da cabası, şekildeki gibi.

  11. Doğal güzellikleri
  Özellikle limon, zeytin ve zeytinyağı konusunda öylesine hassas ve uzmanlar ki. Birçok yerde limon bahçelerine girip İtalyan köylülerle sohbet dahi edebilirsiniz.

  12. Eşşiz denizleri
  Özellikle Güney İtalya aynı ülkemiz gibi eşsiz koylara, adalara, denizlere sahiptir. Tertemiz sularda kendinizi cennette hissedercesine yüzebilirsiniz.

  13. Etna Yanardağı’na tırmanmak
  Denizler, sahiller muhteşem, ama bunlardan başka atraksiyon arayanlar Etna Yanardağı’na tırmanabilir. Fotoğrafta henüz yola çıkmıştık, oldukça uzun ve zorlu bir yol. Tepeye doğru önce yağmur, sonra kar geliyor. Fakat lav tabakaları arasından tırmanmak paha biçilemez.

  14. Dondurma değil, Gelato!
  Bizim daha önce yediklerimiz dondurma ise bu fotoğrafta görünen nedir? O yüzden onun adı Gelato(celato). 1001 çeşidiyle her gün yemek isteyeceğiniz bir şey. Bununla yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

  15. Bakkal amcadan alışveriş
  İtalyada hala bakkal amca kültürü var. Girersin bakkal amcadan bir makarna alırsın biraz hediyelik biraz da denemelik.

  Böylece varırsın İtalya’da Erasmus yapmanın tadına. Gerek kültürel, gerek doğal, gerek toplumsal güzellikleri çeker seni!

  “edumag.net” sitesinden alıntıdır.

  • Bu konu 1 year 6 months önce önce Admin tarafından değiştirildi. Sebep: Kaynak alınan site eklendi
  #1532

  yunus
  Katılımcı
  @uzmanyunus

  çok çok güzel bir yazı olmuş bende italya’yı görmeyi çok istiyorum. Daha Önce News Jersey de 3 ay kadar bulundum ama bir avrupa ülkesini de görmeyi çok istiyorum. Bu arada ben kırıkkale de yaşıyorum ve buradaki ekipler de italya erasmus konusunda bir kaç atılım yapmışlar. Daha doğrusu haberler o yönde umarım bende faydalanabilirim. Yazmış olduklarından sonra italyaya gitme isteğim daha da arttı.

  Teşekkür ederim.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.