Anasayfa Forumlar Erasmus+ Ülkelere Göre Erasmus+ Estonya Lisans Erasmus Deneyimlerim | Estonya’da Erasmus

2 yanıt, 3 voices Last updated by Süleyman Barış Köksal 2 years 5 months önce
3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #980

  boygoneshop
  Katılımcı
  @cankatd

  alkanhulya.wordpress.com sitesinden alıntıdır.

  Bilim, teknoloji, mühendislik blogunda Erasmus deneyimlerimi de paylaşmak istedim. Pek çoğumuz Erasmus düşünüyor, başvuruyor ve derhal araştırmalara koyuluyor. Belki birileri de Estonya/ Tallinn’deki bir dönem Erasmus deneyimimlerden faydalanır diye paylaşmak istedim.

  Erciyes Üniversitesi, Makine Mühendisliği öğrencisi olarak Erasmus programıyla 2011-2012 yılı güz döneminde Estonya’nın başkenti Tallinn’e gittim. Öğrencilik hayatım boyunca hedeflediğim Erasmusu son yılımın ilk döneminde gerçekleştirmiş oldum ve bu benim hayatımın en değerli ve eğlenceli tecrübelerinden biri oldu. İspanya, Portekiz, Almanya, Litvanya vb. ülkeleri tercih etme şansım varken ben daha önce giden arkadaşlarımdan öğrendiklerim doğrultusunda Estonya’ya gitmeye karar verdim. Hem Estonya hakkında öğrendiklerim hem de bu süreci en yakın arkadaşımla geçirme imkanımın olması sebebiyle Estonya benim için ilk tercihti ve ilk tercihime yerleştim.

  Başvuru sürecim ise şu şekilde oldu. Önce Erasmusa başvurabilmek için ön koşulları (ortalama vs.) sağlayıp sağlamadığımı araştırdım ve gerekli belgeleri derleyip teslim ettim. Sıra sınav aşamasına geldi. Hazırlık atlama benzeri bir sınava girdim ve çok da zor olmayan bu sınavda iyi bir puan aldım. Bundan sonraki süreç başlarda biraz zor gibi görünse de danışmanlarımın ve tecrübeli arkadaşlarımın yardımlarıyla oldukça rahat geçti. Gitmeden tüm dersleri eşleştirdik ve şansıma Estonya’da buradaki derslerimle eşleşen pek çok ders bulduk. Bunda son sınıfa gelip temel dersler, vermiş ve seçmeli derslerimin kalmış olması da önemli bir etkendi bence.

  Tüm bu prosedürleri tamamladıktan sonra sıra pasaport, vize, uçuş işlemlerinin ayarlanmasına geldi. Gideceğimiz okul olan Tallinn University of Applied Science’da ki danışmanımız Triin sayesinde oradaki işlerimiz sorunsuz şekilde halloldu. Bize çok güzel bir yurt buldu, resmi prosedürlerde gerekli tüm evrakları sağlamamızda yardımları dokundu ve bu durum oradayken de devam etti.

  Pasaport işlemi oldukça sorunsuz ve kısa sürdü. Başvurduktan 1 hafta sonra pasaport elimizdeydi ve derhal randevu alıp vize için Ankara’ya Estonya konsolosluğuna gitmek üzere belgelerimizi hazırladık. Konsoloslukta da yardımsever çalışanlar sayesinde bir kaç saatte işlerimizi hallettik ve döndük. Döndükten 3 gün sonra konsolosluk telefonla vizemizin çıktığı haberini verdi. Artık uçak biletimizi alabilirdik. Araştırmalarımız sonucu Air Baltic adlı firmanın aktarmalı uçuşunu kullanarak THY’ye oranla daha ucuz olan biletlerimizi aldık. Ve gitme zamanı geldi. Biraz hüzünlü bir ayrılıktan sonra hava alanında tanıştığımız diğer Erasmus arkadaşlarımızla birlikte 7 kişilik kalabalık bir ekip oluşturduk. Triin bizi hava alanında karşıladı ve yurtlarımıza götürdü.

  Estonya diğer Avrupa ülkelerine göre pahalı olmayan küçük bir ülke. Başkent Tallin’de küçük ama çok sıcak bir şehir. Sıcak derken atmosfer olarak yani. Yoksa genel olarak soğuk bir ülke. İnsanları klasik Avrupalılar’dan daha sıcak kanlı. Hele de Erasmus öğrencisiyseniz onlarla çok iyi zaman geçirebilirsiniz. Para birimi Euro olan Estonya’da halkın çoğunluğunun ki buna yaşlılar da dahil İngilizce biliyor olması da hayatınızı kolaylaştıran bir diğer etmen. İngilizce verilen derslerde de hocaların akıcı İngilizcesi sayesinde hiç zorlanmıyorsunuz. Bir kaç istisna var elbette.

  Ayrıca Estonya bir Avrupa Birliği ülkesi olduğu için schengen vizenizle tüm Avrupa’yı rahatlıkla gezebiliyorsunuz. Benim gezdiğim yerlerden bazıları; Madrid, Barcelona, Roma, Milan, Vatikan, Paris, Litvanya, Letonya, Estonya şehirleri. Makul fiyata uçaklarla rotayı daha da fazla genişletebilirsiniz.

  Oradaki hocalarımız, danışmanımız, arkadaşlarımız sayesinde muhteşem bir Erasmus dönemi geçirdim ve başarılı notlarla ülkeme döndüm. Şimdi kim Erasmus derse yanında beni buluyor ve tavsiyelerimle fikirleri netleşiyor. Şiddetle tavsiye edeceğim, öğrencilik hayatınızın belkide en güzel dönemi olacak bu fırsatı değerlendirin. Hiç pişman olan görmedim. Öyle ki yüksek lisans öğrencisi olarak bir kez daha Erasmus öğrencisi olabilmek için Portekiz’e başvurdum. Gidersem yine deneyimlerimi ve süreci buradan paylaşacağım.

  Bu konuyla ilgili merak ettiğiniz ne varsa yorum olarak veya maille ulaşırsanız yardımcı olamaya çalışırım.

  Hülya Alkan.

  Yazının orjinali:
  https://alkanhulya.wordpress.com/2014/03/10/lisans-erasmus-deneyimlerim-estonyada-erasmus/

  • Bu konu 3 years önce önce Admin tarafından değiştirildi.
  • Bu konu 2 years 5 months önce önce Süleyman Barış Köksal tarafından değiştirildi.
  • Bu konu 1 year 9 months önce önce Admin tarafından değiştirildi.
  #1030

  minngi
  Katılımcı
  @minngi

  Güzel yazı teşekkür ederim.Bir kaç soru sormak istiyordum.Erciyes Üniversitesinde Almanya, Fransa, İspanya gibi yerlerde erasmus yapmak için nasıl bir yol izlemeliyiz? (Mühendislik için). Dil olarak ingilizce gerekiyor peki gideceğimiz ülkenin dilinin de bir önemi var mı mesela almanya için sınavına falan giriyor muyuz? 2. sınıfta erasmus yapmak mı 4. sınıfta erasmus yapmak mı daha uygundur? cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler 🙂

  #1299

  Süleyman Barış Köksal
  Katılımcı
  @sbariskoksal

  merhaba 🙂
  üniversitenizin ‘Dış İlişkiler Ofisi’ ile ya da bölüm koordinatörünüz ile iletişime geçerek bölümünüzün hangi üniversiteler ile anlaşma yaptığını araştırmanız daha sağlıklı olur. Yapılan anlaşmalar genellikle derslerin İngilizce verilmesine göre yapılıyor. bu konu ile de ilgili bilgiyi üniversitenizin dış ilişkiler ofisinden alabilirsiniz. Gideceğiniz ülkenin dilini bilmeniz sizin için bir avantaj olacaktır. Ne zaman erasmus yapacağınız tamamen size kalmış. Galiba Mühendislik okuyorsunuz, staj imkanlarını da değerlendirmenizi tavsiye ederim. Ama öğrenim yapmak istiyorum derseniz, bana göre en uygun zaman 3. sınıf 🙂

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.