Yurt içinden ve yurtdışından yapılan tüm başvurular, yalnızca http://yosbasvuru.atauni.edu.tr/ internet adresinden yapılacaktır. 26 Temmuz 2018 – 3 Ağustos 2018 tarihleri arasında internet adresinden yapılmayan, elden ya da posta yoluyla yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Ek yerleştirmeye başvuru yapmayı hak kazananlar:
1. ATAYÖS-2018 sınavına giren, Atatürk Üniversitesine tercihlerini yapan ama yerleşmeyen öğrenci adayları.
2. Diğer Yükseköğretim Kurumlarının sınavlarına giren öğrenci adayları.
3. Kabul edildiği ilan edilen diğer uluslararası sınav puanına sahip öğrenci adayları.
Atatürk Üniversitesi tarafından kabul edilen uluslararası sınav listesi:
SAT 1 sınavı: en az 400 toplam puan ve en az 200 matematik puanı;
ABİTUR sınavı: en az 4;

Adaylardan, örgün öğretim programları için en fazla 5, ATA-AÖF (Atatürk Üniversitesi Açıköğretim) programları için 10 tercih olmak üzere toplam 15 tercih alınır.
Belge Doğrulama

Üniversiteye başvuru yapacak öğrenciler için Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanan sınavlardan; lise bitirme sınavları statüsündeki eşdeğer sınavların (Abitur gibi) geçerlilik süreleri konusunda herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Ancak üniversite giriş sınavı statüsünde olan sınavların (SAT vs.) geçerlilik süreleri iki yıldır. Bu tür sınav sonuçları ile ek yerleştirmelerde başvurular alınmaktadır. Ek yerleştirmelerde “Yükseköğretim Kurumlarına Göre Yurt Dışından Öğrenci Kabulü Kriterleri” değerlendirilecektir:

Yükseköğretim Kurumlarının düzenlediği ve üniversitemiz tarafından kabul edilen sınav sonuçları (ya da SAT ve ABİTUR belgeleri) ile ek yerleştirmelerde başvuruda bulunup Sınav Sonuç Belgesini yükleyen adayların belge doğrulamaları aşağıda verilen hususlara göre yapılacaktır:

 • Doğrulama Linki ve Doğrulama Kodu bulunan kısmını sisteme yüklemeyen;
 • Doğrulama Linki ve Kodu belgesinde bulunmayan;
 • Bir önceki yılın YÖS Sınav Sonucunu Yükleyen ve belgede geçerlilik süresi belirtilmeyen;
 • Sistemde elden girilen bilgiler ile yüklenen belgedeki bilgiler arasında uyuşmazlıklar olan (Örnek: 95,342 (Belgelerde sınav sonuç puanın virgülden sonra 3 hane halinde verilen sayıyı sistemde elden yazılması gereken kısımda belgede verildiği şekilde girilecektir) belgeler geçersiz sayılacaktır ve bu adayların başvuruları değerlendirilmeyecektir.

41 thoughts on “Yabancı Uyruklu Ek Yerleştirme Tercih Alımları Başlamıştır!

 1. Üniversteniz baska yös sinavlarini kabul ediyormu?

  • Şevval merhaba,

   İlk yerleştirmede sadece ATAYÖS sınav sonucu geçerlidir. Ek yerleştirmede diğer üniversitelerin puanlarını kabul etmekteyiz. Fakat 2019 yılı itibariyle ek yerleştirmede farklı üniversitelerin sınav sonuçlarını kullanan kişilerin puanları 0.9 katsayısıyla çarpılacaktır. Bu durumda ATAYÖS sonucu olan öğrenciler ek yerleştirmede avantajlı olacaklardır.

 2. 27/08/2018

  Yasemin Avcı Reply

  Atatürk Üniversitesi 2.ek tercihini yapacak mı acaba ?

  • Yasemin merhaba,

   ATAYÖS 2018 için tekrardan bir ek yerleştirme tercihi yapılmayacak. 11 Eylül 2018 tarihinde “Ek Yerleştirme Yedek Listeden Yerleştilenlerin İlanı” yapılacaktır. Sayfayı takip ederek bilgi sahibi olabilirsin. Başarılar.

 3. 07/08/2018

  Tural Babayev Reply

  ek yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanıyor ?

  • Tural merhaba,

   15 Ağustos 2018 tarihinde mesai saatinden sonra açıklanacaktır. ATAYÖS takvimini oia.atauni.edu.tr/atayos sayfasından takip edebilirsin. Başarılar.

 4. Merhaba. SAT1 sınavı için Score Report Pdf’sinde doğrulama kodu yok. Sadece registration number ve student ID var. Skor Linki var ama bizim username ve şifremizi bilmeniz lazım. Username ve şifre de orjinal skor raporunda yok. Gizli birşey ve sadece biz biliyoruz. Sonucun doğru olup olmadığına bakmak için sizin özel olarak eğitim kurumu bölümünden hesap açmanız gerekmektedir.

  • Elgun merhaba,

   Hesap doğrulama kodu ve linki “Diğer YÖS Sonuçları” için geçerli bir durumdur. Başvuruda SAT puanınızı kullanmak istiyorsanız “Ek yerleştirme başvuru” menüsündeki adımları takip edip, sınav sonuç belgesini sisteme yüklemeniz yeterli olacaktır. İlgili belgenin kontrolü uzmanlarımız tarafından yapılacaktır.

 5. 02/08/2018

  arman ghaffari Reply

  merhaba ben atayos 2018 katildim fakat simdi ek yerlestirme icin sat sinavi kulanmak istiyorum nasil basvuru yapabilirim ve ek kontenjan hakinda bilgi istiyorum

  • Arman merhaba,

   İlk yerleştirmede ATAYÖS puanı ile herhangi bir yere yerleşmediysen ek yerleştirme ile başvuru yapabilirsin. Ek yerleştirme başvurusunu yosbasvuru.atauni.edu.tr sitesinden yapabilirsin. Ek yerleştirmede “Diğer Üniversite Sonuçları” ya da “SAT Puanı” ile de başvuru yapabilirsin. “yosbasvuru.atauni.edu.tr” sitesine girdikten sonra ek yerleştirme başvuru adımlarını takip ederek başvurunu tamamlayabilirsin.

 6. 02/08/2018

  Wid A Reply

  I am unable to find the additional placement reference tab in the application system. Please help.

  • Hello Wind,

   In the system you can apply by selecting “Additional Placement Application” from the left menu.

 7. 01/08/2018

  Murat Bazarov Reply

  Merhaba, ben film yönetmenligine, aktörluge veya şarkiciliga okumak istiyorum. Ama hangisinin hangi fakültede veya bölümde oldugunu bilmiyorum. Sizin üniversitenizde hangisini okuyup bilirim. Hayallerime giden yolu nasil kazanabilirim. Yardamci olursaniz sevinirim. Sevgiler ve saygilarla Murat 🙂

  • Murat merhaba,

   Üniversitemizde “Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü” bulunmaktadır. Üniversitemiz ana sayfasından ilgili bölüm detaylarına ulaşabilirsin. Başarılar.

 8. 01/08/2018

  Fadi Reply

  I uploaded the certificate and chose the preferences for the placement. However, not sure if my registration is complete. my application no:11970

  • Hello Fadi,

   If you see your preferences when you enter the system, you have applied for additional placement.

 9. Можно ли поступить с аттестатом

  • Привет Азиза,

   Вы можете подать заявку на участие в «Открытом образовании» с дипломом о высшем образовании. Для получения дополнительной информации посетите веб-сайт.

 10. 31/07/2018

  HEBA ALHERAKI Reply

  hi,
  It is the first time i am trying to register, so i missed the first registration ( ilk yerlestirmeler ) but i thought i can register this time as you open the ( ek yerlestiemeler ) , but i guess it’s not possible without having an account from the ( ilk yerlestirmeler )
  is that right?
  thank you.

  • Hello Heba,

   If you have an active account, you can apply for additional placement. If you do not have an active account, you can apply by opening a new email address.

 11. Ek başvuruda lise diplomasiyla başvuru yapabilirmiyim?

 12. 30/07/2018

  Lujain habib Reply

  Hi,
  l do registrant but I couldn’t fined where I can upload my SAT test report or High School graduation certificate??

  thank you

  • Hi Lunjain,
   You can upload the result document from the “Additional placement reference” menu at “yosbasvuru.atauni.edu.tr”.

 13. Hello External Relations Office,

  I’d like to thank you for being very supporting of us, It’s rare to find a university that is actually concerned about its prospective students. I sent more than a dozen emails to universities all over Turkey and got 0 replies. So thanks again for your trouble.

  Yours Sincerely,
  ABDALLAH ALNAJJAR

 14. When will the results be announced?

 15. 29/07/2018

  Sahib Hamrayev Reply

  Merhaba ek yerleştirme basvurusunda ücret var mı? Basvurtukdan sonra kabul mektubu verilecek mi? Teşekkürler

  • Sahib merhaba,

   Ek yerleştirmede ücret alınmamaktadır. Sonuçlar 15 Ağustos 2018 tarihinde açıklanacaktır.

 16. 28/07/2018

  Sümeyye Eroğlu Reply

  Merhaba, elimde hem Atayös 2018 hemde Abitur sınavı sonucu var. Abitur puanım Atayös puanım dan biraz daha yüksek. Ilk Tercih başvurularında Atayös ile başvurdum ama herhangi Programa yerleşemedim. Şimdi benim öğrenmek istediğim şu, sizce ek yerleştımede hangi sınav sonucu ile başvurmam benim için daha avantajlı olur? Biraz daha düşük bi puan olsa bile Atayös ile mi , yoksa Abitur mu? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • Sümeyye merhaba,

   Ek yerleştirmede sınavlara öncelik tanınmamaktadır. Ek yerleştirmede puan yüksekliğine göre yerleştirme yapılmaktadır. Yüksek puanınız varsa onu kullanabilirsiniz.

 17. Merhaba
  Ek yerleştirme kontanjanları bulanmadım.

  • Nastaran merhaba,

   Sistemde gözüken bölümlerin kontenjanları bulunmaktadır. Kontenjanı dolan bölümler başvuru ekranında görünmemektedir.

 18. Basvurmak istedigim sinav turu Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanan sınavlardan bir tanesi fakat , dogrulama link i nerede belge de dogrulama kodu nasil olucak anlamadim . Yardimci olabilir misiniz ?

  • Meryem merhaba,

   Belgenin doğrulama linki sınav sonuç belgenizde yazması gerekmektedir. Başvuru yaptıktan sonra yetkili kişiler tarafından belge doğruluğunun teyit edilebilmesi için ilgili kodun ve sorgulama yapılacak sitenin linki sınav sonuç belgenizde yazılı olması gerekmektedir.

 19. 27/07/2018

  amin Reply

  “dosya uzantisi dogru degil ” nedir

  • Merhaba,

   “Dosya uzantısı doğru değildir.” uyarısı yüklediğiniz belgenin formatının uygun olmadığını belirtmektedir. Lütfen uygun formatta(jpg,png) yükleme yapınız.

 20. 26/07/2018

  Nader Mohsen Reply

  Dear Sir ( student affair of international students )

  I am Nader Mohsen , I finished GCE – Alevel A*,A,B B ,and I have SAT exam 1310 , IELTS exam 7/9 .

  I would like to apply for undergraduate program 2018 – 2019 in the university as international student .
  I received the following number ( Aday Numarasınız : 12618) but I couldn’t upload my certificates

  should I send them by email ? and which email?

  Best regards
  Nader Mohsen

 21. Üniversiteye ek başvuru yaptım başkent Yös Sınavı ile ama üniversitenin kabul ettiği sınavları bir türlü bulamadım yardımcı olursanız sevinirim

  • Aylin Duygu merhaba,

   Belge doğrulama kriterlerine uyan tüm YÖS sonuçlarını kabul etmekteyiz. Belge doğrulama kriterlerini inceleyip başvuru yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.