Devlet Yurtlarından Kimler ve Nasıl Faydalanabilir?

‘’Türkiye Burslusu’’ öğrencileri burslulukları bitene kadar tahsis edilen kontenjanları dahilinde KYK yurtlarında depozito ve yurt ücreti alınmadan barındırılmaktadırlar. Kalacakları yurt bilgileri kabul mektuplarında ülkemize gelmeden önce belirtilmiş olmaktadır.

Kendi imkanları ile üniversitemize kayıt yapan öğrenciler için ise yurt başvuru ve kayıt işlemleri aşağıda verilmiştir.
Uluslararası öğrenciler olarak ülkemize gelen tüm öğrencilerimize; KYK’ya ait yurtlarda ülkemiz öğrencilerine verilen hizmetlerin tamamından herhangi bir ayrıma tabi tutulmaksızın eşit olarak yararlanmalarına imkân sağlanmaktadır.

  • Öğrenci Seçme ve Yerleştirme sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık, birinci sınıf öğrencileri ile, ara sınıf öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra e-devlet portalı üzerinden yapılmaktadır. Okulunu uzatan öğrenciler de ara sınıf öğrencileri ile birlikte başvuracaklardır.
  • Değerlendirme sonuçları; KYK internet sayfası http://yurtkur.gsb.gov.tr/ adresinden duyurulmaktadır. Başvuru sonucunda; asil listeden yurda girmeye hak kazanan öğrencilere yurdun adı, asil liste dışında kalan tüm öğrencilere ise yedek sırası verilecektir.
  • Başvuru e-devlet portalı üzerinden yapılmaktadır. Portala giriş yabancı uyruklu öğrencilere geçici T.C. kimlik numarası ve şifre ile yapılmaktadır.( T.C. kimlik numarası ikamet izni yaptırdıktan sonra verilmektedir. Portala kayıt PTT şubelerinde yapılabilmektedir.)
  • Kurum Yurtlarında Barınmak İçin Belirlenen Tarihlerde Müracaat Eden Öğrencilerden Yurda Kesin Kayıtta İstenen Belgeler :

  • 4 adet son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf
  • Kayıt, kimlik, yurt ücreti ve depozito ücreti makbuz/ dekontu
  • 18 yaşından küçükler için Kurum internet sayfasından temin edilen ve doldurulan Aile İzin Onay Belgesi
  • Verilen süre içinde ilgili yurt müdürlüklerine kayıt yaptırmayan öğrenciler, haklarını kaybedeceklerdir.
    Kaydı yapılan öğrenciye kalacağı oda ve yatak numarası yurt idaresince verilmektedir. Yatağınıza en yakın bir dolap da kullanımınıza tahsis edilmektedir. Nevresim takımı, yastık, battaniye ve yorgan yurt malzeme deposundan verilmektedir.