Lisansüstü

Lisansüstü Kesin Kayıt Evrakları:

 • Dört adet fotoğraf (4,5 x 6 cm ebadında)
 • Yüksek Lisans için lisans, doktora için Yüksek Lisans Mezuniyet Belgesi, lisans ve yüksek lisans not döküm belgelerinin Türkçe çevirileri (Çeviri onaylarının noter veya Türkiye Cumhuriyeti Dış Temsilciliklerinden yaptırılması gerekir),
 • “Öğrenim vizesi” bulunan pasaportun noter onaylı çevirileri,
 • İl Emniyet Müdürlüğünden alınan ikamet belgesinin onaylı fotokopisi (Kesin kayıtlardan sonra),
 • Öğrenim Gideri dekontu (Pasaport numarası ile Vakıfbank’ın herhangi bir şubesinden Kurum Tahsilatları İşlemleri olarak yatırabilirler),
 • Yabancı Uyruklu öğrenciler, talepleri halinde 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Sağlık Sigorta Pirim Ücretini T.C. Ziraat Bankası’nın 34897678-5001 numaralı hesabına yatıracaklardır.
 • Kayıt yaptıran öğrenciler, geçici Yabancı Uyruklu Vatandaş T.C. numarasını enstitüye bildirmek zorundadırlar.
 • Yabancı Uyruklu Öğrenci Sağlık Sigortası
 • Türkiye’de öğrenim gören tüm uluslararası öğrenciler ‘‘genel sağlık sigortası’’ndan yararlanabilmektedir. Genel sağlık sigortasından yararlanmanız durumunda, tüm devlet hastanelerinden ücretsiz olarak özel hastanelerden de az bir katkı payı ödeyerek faydalanabilirsiniz. Türkiye’de genel sağlık sigortasından yararlanma konusunda bilgi almak için üniversitenizin Uluslararası Öğrenci Ofisine gidebilirsiniz. Ardından, gerekli evraklarla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidip başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuzu tamamladığınızda genel sağlık sigortası ücretini Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıt yaptırdıktan sonra bir ay içerisinde aylık olarak ödeyebilirsiniz.

 • Üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra üç ay içerisinde genel sağlık sigortası için başvuru yapmamanız halinde, devletin sağladığı genel sağlık sigortası imkânlarından faydalanamazsınız. Ancak uluslararası sağlık sigortanız varsa bu sigortayı kullanabilir veya özel sağlık sigortalarından yararlanabilirsiniz. Bazı üniversiteler kendi uluslararası öğrencileri için özel sağlık sigortası hizmeti sunmaktadır.

 • Türkiye düşük ücretler karşılığında kaliteli sağlık hizmetleri sunması ile bilinmektedir. Bu yüzden, komşu ülkelerin yanı sıra batıdaki gelişmiş ülkelerden de birçok hasta diş tedavisi, göz muayenesi ve ameliyat olmak vb. için Türkiye’ye gelmeyi tercih etmektedir.

 • Türkiye’de sağlık sigortasından faydalanana kadar, herhangi bir problem yaşamamak için gelmeden önce diş doktorunuzu ziyaret etmeniz, yanınıza yedek kontak lensleriniz ile gözlüklerinizi almanız ve bir ilkyardım çantası bulundurmanız önerilir.

 • Yabancı Uyruklu Öğrenci Üniversite Kimlik Kartı
 • Daha önce öğrenci kimlik kartı çıkartılmayan,
 • Kartını kaybeden,
 • Kartını çaldıran,
 • Kartı ilk kullanımdan beri arızalı olan,
 • Kartı daha sonra arızalanan
 • Kartında baskı hatası olan öğrenciler;
 • ÖBS`deki online kimlik kartı talep ekranı aracılığıyla öğrenci kimlik kartı talep edebilirler. Bu talepten sonra öğrencinin ÖBS`de kayıtlı cep telefonu numarasına kimlik kartının hazırlandığına ilişkin bir mesaj gönderilecektir. Bu mesajı alan öğrenciler kimlik kartlarını merkezi yemekhanenin yanında bulunan e-kartlar bürosundan alabilirler.

  Lisans

  Kayıt yeri: Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Uluslararası Öğrenci Ofisi
  Adres: Atatürk Üniversitesi Öğrenci İşleri Binası, Giriş Kat, Uluslararası Öğrenci Ofisi.
  Kayıt Tarihi: kesin kayıt tarihleri Üniversitemizin Dış İlişkiler Ofisi biriminin resmi sayfasında yayınlanacaktır (https://oia.atauni.edu.tr/)

  Kesin Kayıt İçin Gerekli Belgeler:

  a) Lise Diplomasının aslı ile Türk Dış Temsilciliklerinden onaylı Türkçe tercümesi
  b) Diploma Denklik Belgesi (ülkelerinizdeki Türk Dış Temsilciliklerinden alınır)
  c) Not Durumu Belgesi (transkript) aslı ile Türk Dış Temsilciliklerinden onaylı Türkçe tercümesi
  d) Uluslararası Seviye Tespit Sınavı Sonuç Belgesinin aslı (ATAYÖS) (Ek yerleştirmelerde YÖS sınav sonuç belgesi ya da uluslararası sınav belgesi SAT 1, Abitur. SAT 1 ve Abitur belgelerin aslı ile Türk Dış Temsilciliklerinden onaylı Türkçe tercümesi bulunması gerekmektedir)
  e) Vesikalık Fotoğraf (6 adet ölçüleri 4,5*6)
  f) Pasaportun onaylı fotokopisi ile pasaportun Türkçeye çevrili Türk Dış Temsilciliklerinden onaylı örneği
  g) Mavi kart sahiplerinin mavi kart ile birlikte İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izin belgesi
  h) Ülkemizdeki öğrenim sürelerince giderlerini karşılayabilecek maddi yeterlilikte olduklarına yönelik yazılı beyanı (T.C. Uyruklu öğrenciler hariç)
  i) Katkı payı ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontu ( kayıt esnasında Ön Kayıt sonrası Öğrenci İşleri Daire Başkanlığının Uluslararası Öğrenciler Ofisi tarafından verilen numara ile Üniversitemizin anlaşmalı olduğu bankaların birine yatırılır)
  j) Türkçe Yeterlilik Belgesi (bu belgeyi ibraz edemeyen adaylar Üniversitemiz tarafından yapılacak Türkçe Seviye Belirleme Sınavına alınacaklardır)
  k) Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Çift uyruklular),

  Türkiye’de ikamet edenler için:
  a) Lise Diplomasının aslı ile Türkiye’de noter onaylı Türkçe tercümesi
  b) Diploma Denklik Belgesi (İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden alınır)
  c) Not Durumu Belgesi (transkript) aslı ile Türkiye’de noter onaylı Türkçe tercümesi
  d) Uluslararası Seviye Tespit Sınavı Sonuç Belgesinin aslı (ATAYÖS) (Ek yerleştirmelerde YÖS sınav sonuç belgesi ya da uluslararası sınav belgesi SAT 1, Abitur. SAT 1 ve Abitur belgelerin aslı ile Türkiye’de noter onaylı Türkçe tercümesi bulunması gerekmektedir)
  e) Vesikalık Fotoğraf (6 adet ölçüleri 4,5*6)
  f) Pasaportun onaylı fotokopisi ile pasaportun Türkçeye çevrili Türkiye’de noter onaylı örneği
  g) Mavi kart sahiplerinin mavi kart ile birlikte İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izin belgesi
  h) Ülkemizdeki öğrenim sürelerince giderlerini karşılayabilecek maddi yeterlilikte olduklarına yönelik yazılı beyanı (T.C. Uyruklu öğrenciler hariç)
  i) Katkı payı ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontu ( kayıt esnasında Ön Kayıt sonrası Öğrenci İşleri Daire Başkanlığının Uluslararası Öğrenciler Ofisi tarafından verilen numara ile Üniversitemizin anlaşmalı olduğu bankaların birine yatırılır)
  j) Türkçe Yeterlilik Belgesi (bu belgeyi ibraz edemeyen adaylar Üniversitemiz tarafından yapılacak Türkçe Seviye Belirleme Sınavına alınacaklardır)
  k) Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Çift uyruklular)
  Kayıt sırasında belgelerini belirtilen kayıt tarihleri arasında eksik getiren ya da sunamayan adayların üniversiteye kayıtları yapılmaz.
  İlgili programlara yerleşme hakkı kazanan öğrenciler Üniversitede her öğretim yılında belirlenen ve Üniversite internet sitesinde ilan edilen eğitim ve sürdürülebilir yaşam maliyetinin finansal kaynağını uluslararası geçerliliği olan resmi bir belge ile belgelendirmek zorundadırlar.
  Suriye, Irak ve Libya’dan gelen ve ilgili kurumlar tarafından kayıt altına alınan öğrencilerden ortaöğretimini Geçici Eğitim Merkezlerinde bitirip “Geçici Eğitim Merkezi Diploması/Belgesi” denkliği ile birlikte Açık Öğretim Lisesine kayıtlarını yaptırarak gerekli şartları yerine getirip mezun olduklarını belgelemeleri gerekmektedir.


  1. Türk Dış Resmi Temsilciliklerin detaylı iletişim bilgilerini http://www.mfa.gov.tr/yurtdisi-teskilati.tr.mfa sayfasında bulabilirsiniz;
  2. Diploma Denkliğini almak için diplomanın ve not durumu belgesinin (transkriptin) orijinalleri ile Erzurum İl Müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekir. İletişim bilgileri http://erzurum.meb.gov.tr/www/iletisim.php web sayfasında bulunmaktadır.
  3. Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS), Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında okumak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin girecekleri ve sonuçlarını bu kurumlara kabul için başvururken kullanabilecekleri bir sınavdır. Bu sınav 2010 yılına kadar Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce (ÖSYM) yapılmaktaydı, aynı yıl içerisinde ve 2011 yılında alınan kararlarla Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavlarını T.C. üniversiteleri kendi bünyelerinde düzenlemektedirler. Atatürk Üniversitesinin düzenlediği sınav hakkında bilgi almak için https://oia.atauni.edu.tr/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz;
  4. Türkçe Yeterlik Belgesi Yunus Emre Enstitüsü, TÖMER ve DİLMER tarafından verilmektedir. Üniversitemizde kayıt esnasında geçerli olan DİLMER belgesidir yada DİLMER’in onayladığı belgedir. Daha detaylı bilgi almak için kitapçığın “Eğitim Dili” bölümünü okuyunuz;
  5.“Eğitim Dili” bölümünde detaylı bilgi verilmektedir;
  6. Türkiye’deki herhangi bankadan yada yurt dışında bulunan Türk bankalarından şahısın kendi adına açılmış hesapta 8000 TL’ye sahip olduğuna yönelik banka dekontu. Eğer öğrenci 18 yaş altı ise birinci derece akrabasının adına banka dekontu gerekmektedir.

  Kayıt Sonrası Öğrenci İşleri Daire Başkanlığından Alınması Gereken Belgeler:

  – Yabancı Uyruklu Bilgi Formu
  – Öğrenci Belgesi

  Bu iki belge öğrencilerin Üniversitemize kayıt yaptıktan sonra ikametgâh tezkeresine başvuru yapmaları için gerekmektedir.

  İşlem Sonrası Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına Teslim Edilmesi Gereken Belgeler:
  – Öğrenim amaçlı alınmış İkamet Tezkeresinin onaylı örneği (Üniversitemize kayıt yaptığı tarihinden itibaren bir ay içinde Öğrenci İşleri Daire Başkanlığının Uluslararası Öğrenci Ofisine teslim edilmesi gerekir)
  – Diploma Denklik Belgesi Eğer kayıt esnasında hazırlanmamışsa. Diploma Denklik Belgesi kayıt esnasında yetişmemişse Şartlı Kayıt yapılıp dilekçe karşılığında belirlenen süre içerisinde Öğrenci İşleri Daire Başkanlığının Uluslararası Öğrenci Ofisine teslim edilmesi lazım.