Küresel COVID-19 salgının yaratmış olduğu belirsizliklerden dolayı, AB Komisyonu, 2020-2021 Akademik Yılı Güz Döneminde Erasmus+ Programı yurtdışı hareketliliklerinin çevrimiçi olarak başlayabilmesini uygun bulmuştur. Bu doğrultuda Türkiye Ulusal Ajansı’nın Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı ile yapmış olduğu yazışmalar neticesinde 2020/2021 Akademik Yılı Güz Döneminde hareketliliklerin çevrimiçi başlamasında bir sakınca bulunmadığı ifade edilmiştir. “Öğrenim ve Staj” hareketlilikleri öğrenci seçim süreçleri 09/07/2020 Perşembe günü 00:00- 23:59 saatleri arasında gerçekleştirilecek Online İngilizce Dil Sınavı ve devamında min. dil şartını sağlayan adaylarla (öğrenim için B1- Staj için A2) gerçekleştirilecek İngilizce Sözlü Mülakat ile tamamlanacaktır.  Bu doğrultuda sadece İngilizce dilinden yerleştirmesi gerçekleştirilecek öğrencilerin %50 akademik not ortalaması (AGNO), %25 Online İngilizce Dil Sınavı ve  %25 İngilizce Sözlü Mülakat puanlarının ağırlıklı ortalamasına istinaden Erasmus+ puanı oluşturulacaktır. Almanca, Arapça ve Rusça sınavlarına katılan adayların Erasmus+ puanı, %50 akademik not ortalaması (AGNO) ve %50 girmiş oldukları dil sınavı puanlarının ağırlıklı ortalamasına istinaden belirlenecektir.
Hareketlilikler konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar;
 1. Hareketliliklerin yüz yüze başlayamaması durumunda tamamının ya da bir kısmının çevrimiçi (online) olarak gerçekleştirilmesi durumu karşı kurumun da kabul etmesi şartı hem Türkiye Ulusal Ajansı hem de Üniversitemiz tarafından uygun görülmüştür.
 2. Çevrimiçi (online) hareketlilikler hibelendirilmemektedir. Katılımcılar, yurt dışında fiziksel hareketlilik başladığında hibe almaya hak kazanırlar.
 3. Pandemi sürecinin devam etmesi ve bu durumdan kaynaklı olarak hareketliliğin çevrimiçi ya da yüz yüze gerçekleştirilememesi durumunda faaliyetler gerçekleştirilemeyeceği için katılımcı tarafından yapılacak herhangi bir harcama (Uçak bileti, vize ve pasaport ücretleri vs.) mücbir sebep kapsamında değerlendirilmeyecektir. Bu doğrultuda sadece Ofisimizce yapılan duyurulara riayet edilmesi önem arz etmektedir.

Online İngilizce Sınavı konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar;
 1. Sınava giriş yapabilmeniz için şifre bilgileriniz mail adreslerinize (programdan yararlanma kararınızı Ofisimize bildirirken kullanmış olduğunuz) gönderilmiştir. Şifre bilgisi ulaşmayan adayların Ofisimiz ile iletişime geçmesi beklenmektedir.
 2. Sınava başlamadan önce bilgisayarınızda aktif bir internet bağlantısı olduğundan ve Google Chrome Browser kullandığınızdan emin olunuz.
 3. Sınavı kulaklık kullanarak yapmanızı tavsiye ediyoruz. Kulaklıklarınızın sesini mutlaka sınav öncesinde kontrol ediniz.
 4. Bilgisayarınız minimum sistem gereksinimlerini karşılamalıdır. Bunları kontrol etmek için www.oxfordenglishtesting.com sitesine gittikten sonra sayfanın en altında yer alan system requirements ibaresine, sonra da ‘automatic system check’in üzerine tıklayın. Karşınıza çıkan 3 maddenin yanında da Success yazması gerekmektedir.
 5. Sınav öncesinde sınav rehberini lütfen dikkatle okuyunuz.
 6. Oxford Placement Test zaman ayarlıdır. Sınav belirtilen sürede tamamlanmadığında öğrencinin sonuçları hesaplanamamaktadır.
 7. Sınav örneğine https://elt.oup.com/feature/global/oxford-online-placement/?cc=tr&selLanguage=en linkinden ulaşabilirsiniz.
 8. Sınav sırasında mücbir sebepler dışında (elektrik ve internet kesintisi gibi) oluşacak teknik sorunlar katılımcıların kendi sorumluluğundadır. Elektrik ve internet kesintisi gibi durumlarda aynı gün içerisinde sınavınıza kaldığınız yerden devam ederek, sınavı süresi içerisinde tamamlamanız gerekmektedir.

Türkçe sınav rehberi için tıklayınız. İngilizce sınav rehberi için tıklayınız.
İngilizce Sözlü Mülakat konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar;
 1. Öğrenim hareketliliği için minimum dil şartı B1, Staj hareketliliği için ise A2’dir. Bu doğrultuda Online İngilizce Dil Sınavından min. dil sınav sonucunu alan adaylar için yine ilgili sınav koordinatörlüğü tarafından ilerleyen günlerde ilan edilecek tarih ve saatlerde Online İngilizce Sözlü Mülakat gerçekleştirilecektir.