Hibe Nedir? Neyi Karşılar?

Hareketlilik gerçekleştiren öğrenciler bir miktar hibe ile desteklenir. Verilen hibe öğrencinin hareketlilik yapacağı ülkedeki yaşam ve eğitim masraflarını karşılamaz. Sadece öğrenciye maddi destek sağlar ve vize/pasaport ya da yol ücreti için hibe desteği sağlanmaz.
Bundan dolayı öğrenciler gidecekleri ülkelerin yaşam giderlerine göre kendi bütçelerini ayarlamak zorundadırlar. Avrupa ülkelerinde gideceğiniz ülkeyi/şehri tanımak ve yaşam masrafları hakkında bilgi sahibi olmak için aşağıdaki web sitelerini ziyaret edebilirsiniz;
www.topuniversities.com/where-to-stud
www.expatistan.com/cost-of-living/index/europe

Batı Avrupa ( Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, Portekiz vs.) ülkelerinde yaşam masrafları aylık 750-1000 Euro, İskandinav ( İsveç, Norveç, Finlandiya vs.) ülkelerinde yaşam masrafları ise aylık 1500-2000 Euro arasında değişmektedir. Bu ülke kategorilerinde hareketlilik gerçekleştirecek öğrencilerin hibenin yanında tedbiren yanlarında yeterli miktar bir para ile gitmeleri gerekmektedir.

Ayrıca özellikle güz döneminde giden öğrencilerin hibelerinin hesaplarına yatması, Öğrenim hareketliliğine ilişkin proje kabulü sonrasında (genelde Ağustos ayı) yazışmalar ve olası gecikmeler neticesinde Ekim ayının sonuna sarkabilmektedir. Bu yüzden öğrencilerimizin en az 1 ay geçinebilecekleri bir miktarı hazır bulundurmaları, maddi sıkıntı yaşamamaları için tavsiye edilmektedir.

Hareketlilik Sürecinde Karşılaşılabilecek Giderler

Gideceğiniz üniversiteye herhangi bir öğrenim ücreti(harç) ödemeniz gerekmemektedir. Bunun haricindeki karşılaşılabilecek bütün ücretler öğrencinin kendisi tarafından karşılanılacaktır. Bu ücretlere destek olmak amacıyla sadece hibe ödenmektedir. Her bir programın hibe miktarlarını ilgili programın sayfasında bulabilirsiniz. Öğrencilerin karşılaşabileceği temel masraflardan bazıları aşağıdaki gibidir.

 • Gidiş-geliş uçak bileti
 • Pasaport ve vize ücretleri
 • Gidilen ülkede kalınacak yer ve ulaşım giderleri
 • Standart yaşam giderleri
 • Erasmus+ KA103 hibe miktarları için tıklayınız.
  Erasmus+ KA107 hibe miktarları için tıklayınız.
  Mevlana hibe miktarları için tıklayınız.
  Farabi hibe miktarları için tıklayınız.